Stránky určené pro všechny nadšence minerálů. Nalzneme zde plno mineralogických lokalit České republiky, Rakouska, Španělska a vltavínová naleziště!!

Přidejte se ke skupině "Ráj minerálů" na facebooku:

 https://www.facebook.com/groups/383146932449340/

Všem příznivcům mineralogie přeji mnoho zdraví, štěstí, trpělivosti a hodně nových raritních nálezů v roce 2022 !

Mgr. David Šefčík

Písek 397 01 - jižní Čechy

- email: davidsefcik@seznam.cz

- tel. číslo: 721 155 076

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor stránek se synkem při rýžování zlata 2023.

Podpořte autora webu na mineralogické expedice na rok 2024.

č.účtu: 2334567153/0800

Pyrity - Navajún (vlastní nálezy) - video:

https://www.youtube.com/watch?v=Lv75WI4sZjs&t=998s

Celé jméno:
E-mail:
Heslo:
Navigace: Ráj minerálů > LOKALITY ČESKÉ REPUBLIKY > kraj Jihočeský > Zvěrotice u Soběslavi

Zvěrotice u Soběslavi

       Malá vesnička Zvěrotice se rozprostírá přibližně 2 km severovýchodně od města zvaného Soběslav v jižních Čechách, nedaleko Tábora a Veselí nad Lužnicí. Od Tábora je vesnička vzdálena přibližně 20 km. V okolí obce je zaznamenán výskyt nejkrásnějších a největších krystalů rutilů v jižních Čechách. Vyskytují se na okolních polích Zvěrotic. Rutil je oxid titaničitý, který obsahuje přibližně 60 - 75% titanu. Obsahuje také železo. Příměs železa charakterizuje jeho barvu - pokud rutil obsahuje více Fe, tak je načervenalý. Pokud méně, tak je titanový. Ve Zvěroticích se vyskytují oboje.

 

Geologická charakteristika:

       Oblast Zvěrotice spadá do moldanubické oblasti, která je součástí a také základní stavební jednotkou Českého masívu. Geologické stáří této oblasti se odhaduje na krystalinikum a prevariské paleozoikum. Širší okolí Zvěrotic je tvořené zejména pararuly, což jsou metamorfované (přeměněné) horniny vznikající metamorfózou po sedimentárních horninách. Na nich je postavena samotná vesnice Zvěrotice. Ojediněle se vyskytují i kvarcity a erlany. Časté jsou také usazeniny. Hojné jsou sedimenty jako jílové písky, štěrky, které jsou situovány pod celou Soběslaví. Výskyt rutilů je vázaný na zdejší křemenné žíly, pegmatity, aplity, které protínají místní ruly.

Geologická mapa oblasti:

http://www.geology.cz/app/ciselniky/lokalizace/show_map.php?mapa=g50zj&y=731895&x=1136113&s=1

Obr.: Moje nalezené rutily u období 2005 - 2010. Prostřední krystal má 131 g. Foto: D. Šefčík.

Obecný popis a mineralogie:

       Rutil (oxid titaničitý) se vyskytuje na okolních polích obce. Poprvé byl rutil v této oblasti objeven v první půl. 19 stol. J. Sv. Preslem. ten zmiňuje výskyt v okolí vesnice Tučapy. Následně Bouška (1955) popisuje výskyt rutilů v širším okolí Zvěrotic a Sedlečka.. Nejkrásnější rutily však pocházejí z blízkého okolí Zvěrotic. Nejhojnější výskyty byly situovány jižně od obce, ale také i severně. Jižně od obce, směrem až k Soběslavi se hojně nalézaly krystaly a omleté valouny o velikosti až 10 cm ! Byly nalézány po hluboké orbě a vydatném dešti na polích. Minerál rutil je nejbohatším titanovým minerálem v přírodě. Obsahuje přes 60 % titanu. Kromě titanu obsahuje také příměs železa, které zbarvuje jeho krystaly do nenápadného červeného nádechu a poznáme je, když se na rutil díváme pod lupou na slunci. Za normálního světla je rutil šedostříbrné barvy a má hondě silný lesk.  Podle množství svého obsahu železa má rozdílné zbarvení. Černé rutily se nazývají nigríny a světlé, naoranžovělé jsou seganity. Je to velmi těžký nerost a je odolný vůči zvětrávání. Titan, především jeho základní složka, se využívá v leteckém průmyslu, dále se používá v radiotechnice, šperkařství, výrobu barev a používá se také do slitiny, ze které se vyrábí náhradní klouby v lékařství. Titan s železem navíc vytváří slitinu tzv. ferotitan, který zvyšuje jakost oceli a její odolnost proti korozi i žáru. Ruda titanu má veliké využití. Krystalizuje v soustavě čtverečné a jeho tvrdost se pohybuje okolo 6 – 6,5 stupně. Jeho krystaly vytvářejí kolenovité srůsty, které mezi sebou svírají vždy úhel 65 º 35 ´. Co je však zajímavější, tak to je výskyt rutilů, které jsou zarostlé v křemenu. Já osobně jsme zde našel několik ukázek. Jsou velice vzácné a pokud najdete krásné zarostlé koleno v křemenu, tak to je opravdu ceněná záležitost této lokality. Nejhojnější jsou však volné omleté krystaly. V místech u křížku před obcí, kde již dnes stojí dálnice, se nalézaly překrásné srostlice. Širší okolí Zvěrotic je velmi nadějné. Zejména směrem na Sedlečko, Dobrou Vodu a Tučapy je potvrzen výskyt rutilů. Zvěrotické rutily se proslavily svými dokonalými krystaly a konkurují ostatním lokalitám na území ČR. Například v okolí Golčova Jeníkova, Chřenovic se nalézají obří rutily, které však nekrystalizují v tak krásných dokonalých krystalech jako rutily ze Zvěrotic. Spolu s rutily s zde vyskytují i modré kyanity, hojně skoryly a nevylučují se i krystaly křemene v širším okolí.

Obr.: Kolínko rutilu ze Zvěrotic (2015). Sběr a foto: D.Šefčík.

Možnosti sběru:

       Dnes se dá stále nacházet rutily v okolí Zvěrotic, Dobré Vody a Sedlečka. Bohužel ve Zvěroticích je na hlavním rutilovém poli dnes dálnic, tak možnosti sběru poněkud klesly. Naštěstí je zde víc míst v okolí obce. Chce to vyčíhat opršené a zorané či zvláčené pole a sbírat. Dnes se často sbírá severo-východně od obce. Hojně nalezneme valounky 1 - 2 cm. Větší jsou vzácnější, ale stále se dají nalézt.

  ---  Na lokalitu Zvěrotic jezdím už od svých dětských let. Začalo to tak, že táta v práci dostal od kolegy ze Zvěrotic krystal neznámého kovového minerálů. Bylo mi asi 9 let. V té době jsem si myslel, že je to meteorit. Postupem času, co jsem začal studovat literaturu o minerálech, tak jsem zjistil, že se o žádný meteorit nejedná. Jednalo se o rutil.  Od té doby jsem s tátou začal jezdit do Zvěrotic a prohledávat místní pole. Hned první den jsem našel svůj první rutil a zářil takovou radostí, že jsem z toho snad 2 dny nespal a pořád se krystalem kochal a nikdo nechápal, co na tom vidím.Mně to ale bylo úplně jedno. Každý si myslí, je to kus titanového kovu, ale podle mě, tento minerál dokáže tak silně očarovat, že se přímo zblázníme a přes všechno úsilí chceme další a další a další a další a nemá to konců !!! Když ho vidíme v ornici a svítí sluníčko, tak nás očaruje jeho titanová lesklá barva. Rutil patří mezi mé nejoblíbenější šutry ! V té době, co jsem začínal sbírat rutily a trpěl potřebou jich mít hodně, což stále pokračuje, tak nebylo moc literatury o této lokalitě. Za dalších asi 10 let jsem si koupil knihu od Marcela Vaneka (Láska k šutrům, Šutry pod lupou) a dočetl jsem se v nich, že autor prožíval přesně stejné pocity (rutilová horečka) jako já. Asi tomu tak je - rutil dokáže opravdu očarovat. Myslím si, že je to podobné jako zlatá horečka - najdete jednu zlatinku a chcete další, to samé i u vltavínů. Jednou jsem přijel na lokalitu a nebylo zoráno, byla tu pšenice. Nedalo mi to a chodil jsem v pšenici sem a tam, zemědělci mi mohli... a opravdu našel rutil. Můj největší rutil, co jsem zde našel má kolem 130 g. Dále jsme zde nalezl krásné krystaly v křemenu - viz fotky. Lokalitu doporučuju !!! Je to můj srdcový minerál a srdcová lokalita plná zážitků. Doporučuju ! Třeba Vás to také chytne jako mě..

 

Výskyt minerálů:

    -  Rutil, kyanit, skoryl, granát, muskovit, limonit...

 

Použitá literatura:

   - Pauliš P. (2003): Nejzajímavější mineralogická naleziště Čech II. Vydavatelství a nakladatelství Martin Broš – Kuttna. Kutná Hora. ISBN 80-86406-27-X, str. 95.

   - (čtení z geologických map), + ostatní informace jsou z vlastních výzkumů lokality.

 

Fotografie vzorků:

Obr.: Dokonale cyklická srostlice rutilu ze Zvěrotic o velikosti okolo 3 cm.  Velmi starý sběr. Veliká vzácnost ! Cyklických "uzavřených" srostlic ze všech stran je na lokalitách okolo Zvěrotic jako šafránu. Sbírka a foto D. Šefčík.

Obr.: Detail a studiová fotografie předchozího vzorku rutilu ze Zvěrotic o velikosti 3 cm. Sbírka a foto D. Šefčík.

Obr. Tento vzorek je velikou raritou Zvěrotic ! Málokdy se vyskytne rutil zarostlý v křemeni. Vlastní nález  2007 - v místech, kde stojí dnes dálnice. Foto: D. Šefčík.

Obr.: Fotografie předchozího vzorku rutilu ze Zvěrotic. Foto D. Šefčík.

Obr.: Momentka nálezu rutilového kolínka. Radost pohledět. Člověk je vždycky v nesnesitelné euforii, když vytahuje rutilu vzorek z hlíny, protože neví, jak je rutil ve skutečnosti velký !!! Nález a foto D. Šefčík.

Obr.: Velmi malý, ale zato estetický vzorek rutilu na křemeni. Když jsem tento vzorek našel, tak jsem si myslel, že je to volný krystal rutilu vyoraný na křemeni - a on byl součástí křemene !! Byla to veliká rodost. Velikost krystalu je přes 1 cm. Vlatní nález 2011. Foto: D. Šefčík.

Obr.: Můj rutilový oltář. Většina rutilů je mých starších sběrů ze Zvěrotic. Uprostřed vidíte dominantní rutil v křemeni. Ten však není ze Zvěrotic, ale z Golčova Jeníkova a patří k mým Top nálezům. Jinak ostatní kousky jsou ze Zvěrotic. Nejtěžší Zvěrotický má 131 g. Zvěrotické rutily nepatří k obřím rutilům v ČR, ale zato patří k rutilové špičce z hlediska krystalové soustavy. Zvěrotické krystaly jsou nejdokonalejší a tvoří různá srostlice (kolínka), které navzájem vytvářejí dokonalé cyklické útvary.. Sbírka a foto: D. Šefčík.

Obr.: Čerstvě nalezené koleno ještě od hlíny ve mě zvbuzuje nepopsatelnou rutilovou nálezovou euforii !!! Chci další a další ! Vlastní nález 2017.

Obr.: Radost pohledět na červstvý nález rutilu ze Zvěrotic. Vlastní nález 2017.

Obr.: Cyklické krystaly rutilů jsou nejvzácnější a je jich hrozně málo. Takový se mi povedl najít v roce 2016. Ale po jaké době !!