Přidejte se ke skupině "Ráj minerálů" na facebooku:
Přidejte se ke skupině "Ráj minerálů" na facebooku:
Všem příznivcům mineralogie přeji mnoho zdraví, štěstí, trpělivosti a hodně nových raritních nálezů v roce 2022 !
Mgr. David Šefčík
Písek 397 01 - jižní Čechy
davidsefcik@seznam.cz
721 155 076
Autor stránek se synkem při rýžování zlata 2023.
Podpořte autora webu na mineralogické expedice na rok 2024.
č.účtu: 2334567153/0800
Pyrity - Navajún (vlastní nálezy) - video:
Do této rubriky jsem zařadil fotoreport z různých přednášek týkajících se mineralogie. Přednášky o minerálech přednáším po České republice, zejména po muzeích, středních a vysokých školách. Přednášky jsou na různá témata. Nejčastější téma je o mineralogii Píseckých hor, a to konkrétně o "Zapomenutých drahokamech Píseckých hor". Zde se posluchač dozví jednak o geologii zájmové oblasti a jednak o úžasných nálezech korodovaných heliodorů z lomu U Obrázku v Písku. Mimo jiné se dozvíte něco o písekitu a minerálech vázaných na dutiny v pegmatitu. Mezi další přednášky patří téma jihočeských ametystových žil, kde jsou systematicky popsány nejproduktivnější ametystové žíly z oblasti Zvíkova a okolí. Velmi doporučuji. Jedná se o novinku a budete sami překvapeni, jaké luxusní ametysty pocházejí z jihu Čech. Další přednášky, které často absolvuji, jsou o pyritech v Navajúnu, které prezentuji po základních a středních školách. Posluchač se dozví veškeré informace o expedici za nejkrásnějšími pyrity na celém světě, a to konkrétně o dolování navajúnských pyritů. Přednáška je plná fotografií z cest a nálezů luxusních krystalů. Vzorky vykopaných pyritů však nikdy nesmí chybět na závěr přednášky. Nejdelší přednáška je všeobecně o jihočeských minerálech, kde se zaměřuji na vltavíny, písecké pegmatity, rutily, zlato, ametysty a zemětřesení zaznamenané v tektonických poruchách u Jickovic, kde jsou ty nejkrásnější ametysty v České republice a střední Evropě.
V roce 2023 (20.3.2023) jsem vedl přednášku v Národním muzeu v Praze na téma "Ametysty jižních Čech". Přenáška byla orientována na detailní mineralogický a geologický popis ametystových žil v jižních Čechách se zdůrazněním na krystalové dutiny. Účastníci se mohli dozvědět základní informace o ametystu (historie poznání, fyzikální a chemické vlastnosti + výskyt), dále se dozvěděli o geologii zájmové oblasti. Hlavní část přednášky byla zaměřena na vlastní nálezy ametystů vztažené k jednotlivým žilám. Přednáška byla v historické budově Národního muzea v Praze na Václavském námestí a účastníků bylo velmi mnoho. Přednášení jsem si velmi užil a byla zde příjemná atmosféra. Mohu říct, že to byl zážitek na celý život. Pokud se chcete podívat na sestříhaný záznam z přednášky, tak klikněte na odkaz níže. Jinak přikládám pár fotografií z akce. V závěru přednášky si mohl každý posluchač osahat vlastní supernálezy krystalů z Jickovic a pokochat se jejich krásou na vlastní oči.
Odkaz na videozáznam z přednášky o ametystech zde:
https://www.youtube.com/watch?v=8G3KCe8iuzM&t=42s
V roce 2022 jsem měl možnost přednášet pro Vlastivědný klub v Protivíně v jižních Čechcách. Přednáška byla zaměřena na mineralogii jížních Čech, kde jse mprezentoval jednak odborné poznatky místní mineralogie a jednak praktické výsledky mého bádání. Přednáška byla plná fotografií z terénu a fotografií vlastních nálezů vzácných minerálů a tektitů. Na závěr přednášky jsem ukázal několik vlastních nálezů naživo, které si mohli účastníci ošahat a detailně prohlédnout naživo.
Co řadím mezi další zážitek, tak to je přednášení v Národním muzeu v Praze na podzim roku 2019. Zde jsem měl dvouhodinovou přednášku o "zapomenutých drahokamech Píseckých hor". Přednáška byla orientovaná na geologii a geomorfologii Píseckých hor, dále na historii dobývání živcových ložisek v Píseckých horách a následně jako to hlavní - na výskyt zdejších mimořádně kvalitních ukázek drahakomavých heliodorů a akvamarínů. Měl jsem tu možnost použít i fotografie historických nálezů heliodorů z doby těžby, které mi poskytlo Národní muzeum v Praze. Tyto luxusní fotky jsem navíc doplnil svými nálezy heliodorů za posledních 10 let. Na závěr přednášky jsem vedl skupinovou diskusi, a také přinesl pár vzorků na ukázku, které si lidé s radostí prohlíželi. Přikládám pár fotografií z přednášky z Národního muzea v Praze.
Obr.: Plakátek z přednášky v Národním muzeu v Praze z roku 2019 s tématikou mineralogie Píseckých hor.
I. Fotogalerie z přednášky v Národním muzeu v Praze (20.3.2023) - Ametysty jižních Čech:
Obr.: Autor přednášky (Mgr. David Šefčík) při přednášení o ametystech v Národním muzeu v Praze roku 2023.
II. Fotogalerie z přednášky v Národním muzeu v Praze (2019): Za zapomenutými drahokamy Píseckých hor:
III. Přednáška o "Mineralogii jižních Čech" v přednáškovém sále v knihovně v Písku 2023.
III. Ostatní přednášky:
- 6.1.2024 - Přednáška Třebíč.
Tradiční setkání sběratelů minerálů v Třebíči je každým rokem úžasná akce, kdy se sejde na jednom místě kolem 100 sbětarelů, vědců a příznivců mineralogie. Letos jsem měl tu čest zde přednášet o ametystech z jižních Čech. Přednáška trvala zhruba hodinu a na závěr jsme se mohli všichni podívat naživo na ty nejkrásnější ametysty od Jickovic, které jsem na akci přivezl. Dále zde přednášel také Milan Novák o Madagaskaru, Milan Trnka o plesnivých vltavínech a také můj kamarád Ondra Stískal akcích v Alpách a další. Akce byla v přednáškové místnosti v areálu Lihovaru v Třebíči (hned za bazilikou), kde jste si mohli dát i skvělé pivo a zároveň do večerních hodin pohovořit se "šutrákama" a odborníkama z mineralogie z celé Čr.
Obr.: Foto z předáškového sálu restaurace Lihovar v Třebíči. Přednáška M. Novák 2024. Foto: D. Šefčík 2024.