Stránky určené pro všechny nadšence minerálů. Nalzneme zde plno mineralogických lokalit České republiky, Rakouska, Španělska a vltavínová naleziště!!

Přidejte se ke skupině "Ráj minerálů" na facebooku:

 https://www.facebook.com/groups/383146932449340/

Všem příznivcům mineralogie přeji mnoho zdraví, štěstí, trpělivosti a hodně nových raritních nálezů v roce 2022 !

Mgr. David Šefčík

Písek 397 01 - jižní Čechy

- email: davidsefcik@seznam.cz

- tel. číslo: 721 155 076

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor stránek s píseckým skorylem.

Podpořte autora webu na mineralogické expedice na rok 2022.

č.účtu: 2334567153/0800

Pyrity - Navajún (vlastní nálezy) - video:

https://www.youtube.com/watch?v=Lv75WI4sZjs&t=998s

Celé jméno:
E-mail:
Heslo:
Navigace: Ráj minerálů > Moje brusírna kamenů

Moje brusírna kamenů

 

          Broušení kamenů je velmi trpělivá a zdlouhavá práce. Na obrázku vidíte mojí dílničku na řezání a leštění kamenů, kterou  jsem si udělal z části sklepa. V létě je zde velmi příjemný chládek. Jak vidíte vlevo, tak to je pila na řezání křemených hmot (průměr diamantového kotouče 30 cm). Udělal jsem si specifický svěrák na ukotvení vzorků při řezání. V ruce si řezat kameny zatím netroufám. Svěrák slouží už velmi dlouho a nemohu si ho vynachválit. V zádu se jeví bruska, kde se kameny nejdříve zabrušují (zarovnávají po řezání) a následně brousí na jednotlivých speciálních prášcích na litinovém kotouči. Finální leštění provádím na témže stroji, avšak s jiným kotouček a finálním leštícím práškem. Moje hotové TOP ukázky vyleštěných vzorků (převážně jihočeských ametystú) naleznete v rubrikách - Jickovice (jižní Čechy).

        Nejhorší je však rachot při řezání. Bez klapek na uši si to už netroufám. Výhodou je, že ve sklepení jsou silné stěny, které zvůk velmi zmírní a sousedé nemají pak potřebu na mě zvonit a stěžovat si. Stačí ale jen pootevřít okno při řezání a ulice je celá hluchá, práci odlétají, hmyz se třepe ..... hah..

        Jinak pokud by jsme chtěli říznout a vyleštit zajímavý vzorek, stačí napsat. Jako většina brusičů v tomto případě si necháváme druhou půlku vzorků. Prášky něco stojí a není to levná záležitost.

Obr.: Přímo luxusní ukázka modrého dendritického opálu od Stupné. Velikost cca 20 x 13 cm. Vlastní zpracování 2019. Foto: D. Šefčík.

Obr.: Hradbový ametyst z Jickovic (jižní Čechy) v procesu leštění na Ceroxu (bílá barva prášku na vzorku). Vlastní zpracování a nález.

Obr.: Čerstvě zabroušené zelené dendritické opály od Stupné. Velkosti přes 10 cm. Bohužel tyto po vyleštění nepatrně zbělaly. Ale i tak jsou to bombové ukázky opálů z jižních Čech. Foto: D. Šefčík 2019.

Obr.: Čerstvě rozříznutý vzorek celého "ametystového květu" o velikosti více jak 20 cm. Jedná se o opravdu ojedinělý vzorek takto uspořádaných luusních hradeb ametystu z této lokality. Vlastní nález.