Stránky určené pro všechny nadšence minerálů. Nalzneme zde plno mineralogických lokalit České republiky, Rakouska, Španělska a vltavínová naleziště!!

Přidejte se ke skupině "Ráj minerálů" na facebooku:

 https://www.facebook.com/groups/383146932449340/

Všem příznivcům mineralogie přeji mnoho zdraví, štěstí, trpělivosti a hodně nových raritních nálezů v roce 2022 !

Mgr. David Šefčík

Písek 397 01 - jižní Čechy

- email: davidsefcik@seznam.cz

- tel. číslo: 721 155 076

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor stránek se synkem při rýžování zlata 2023.

Podpořte autora webu na mineralogické expedice na rok 2024.

č.účtu: 2334567153/0800

Pyrity - Navajún (vlastní nálezy) - video:

https://www.youtube.com/watch?v=Lv75WI4sZjs&t=998s

Celé jméno:
E-mail:
Heslo:
Navigace: Ráj minerálů > !!!!! NOVINKY !!!!!!

!!!!! NOVINKY !!!!!!

27. 3. 2024: Pozvánka na přednášku do knihovny v Písku dne 12.4.2024.

       Přijďte se podívat na mojí přednášku o mineralogii do písecké knihovny, která se bude konat 12.4.2024 od 17 hodin (pátek) v přednáškovém sále v přízemí. Čeká na Vás zhruba hodinu a půl dlouhá přednáška plná fotografií minerálů z okolí Písku a nějaké zajímavé momentky z dobývání velmi cenných lokálních nerostů. Hlavním tématem této akcičky bude mineralogie Píseckých hor, ametysty od Zvíkova, vltavíny od Písku a zlato z okolí Písku. Hlavním tématem budou jednak historické nálezy, ale i novodobé nálezy korodovaných a naprosto čistých exemplářu drahokamů - heliodorů. Tyto drahokamy dosahují takových kvalit, že je lze srovnávat s mateiálem z celého světa. Další úžasnou chvilkou bude pestrá skladba fotografií z dolování ametystových žil z Jickovic, kterým se věnuji ústavičně přes 8 let. K vidění bude i čtvrt kila vltvínů přímo z Písku a další exempláře. Neváhejte dorazit !!!!!

Obr.: Plakát na přednášku plešatého Mgr. Davida Šefčíka. Na obrázku je korodovaný heliodor z lomu U Obrázku o velikosti 1,1 cm. Sbírka d. Šeščík. 

22. 3. 2024: Doplněn text do ametstových lokalit v okolí Zvíkova (Chlum a další).

7. 3. 2024: Přidán nádherný cyklický rutil do rubriky Zvěrotice.

Obr.: Dokonale cyklická srostlice rutilu ze Zvěrotic o velikosti okolo 3 cm.  Velmi starý sběr. Veliká vzácnost ! Cyklických "uzavřených" srostlic ze všech stran je na lokalitách okolo Zvěrotic jako šafránu. Sbírka a foto D. Šefčík.

25. 1. 2024: Přidáno pár fotografií starých vzorků z lomu U Obrázku v Písku. 

Obr.: Krystal průsvitného berylu (až zeleného akvamarínu) v asociaci s albitem ve svrchní části. Jedná se o historický nález z jedné pozůstalosti. Písek, lom U Obrázku. Velikost krstalu okolo 2 cm. Vzorek není korodovaný - jedná se pouze o torzo krystalu, který je mimořádný tím, že prosvítá. Těchto berylů se v Písku vysktuje velmi málo. Sbírka a foto: D. Šefčík 2024. 

Obr.: Paprsky nádherných písekitů protínající typický béžový albit z lomu U Obrázku. Velkost paprsků cca 1,5 cm. Jedná se o velmi starý vzorek. Sbírka a foto: D. Šefčík. 

Obr.: Velmi raritní ukázka "písekitové hvězdice" v jejímž středu se nachází krystal kulovitého xenotimu. Písek - lom U Obrázku. Takovéto písekitové ukázky jsou velmi raritní a můžu Vám číct, že za celý život jsem viděl pouze jen jediný takto hvězdicovitý písekit. Co je však zajmavé dále, tak to je spodní pravý paprsek písekitu. Ve skutečnosti se jedná o krystal písekitu, který má omezené plochy podélného obdélníkovitého tvaru. Velikost ukázky cca 4 cm. Vzorek jsem sehnal jako památku na kamaráda, sběratele Dr. Václava Beneše z Písku, který byl jeden z velkých sběratelů minerálů píseckých pegmatitů. Sbírka a foto: D. Šefčík 2024.

12. 1. 2024: Tradiční setkáni sběratelů minerálů v Třebíči, přednáškový den.

- 6.1.2024 - Přednáška Třebíč.

     Tradiční setkání sběratelů minerálů v Třebíči je každým rokem úžasná akce, kdy se sejde na jednom místě kolem 100 sbětarelů, vědců a příznivců mineralogie. Letos jsem měl tu čest zde přednášet o ametystech z jižních Čech. Přednáška trvala zhruba hodinu a na závěr jsme se mohli všichni podívat naživo na ty nejkrásnější ametysty od Jickovic, které jsem na akci přivezl. Dále zde přednášel také Milan Novák o Madagaskaru, Milan Trnka o plesnivých vltavínech a také můj kamarád Ondra Stískal akcích v Alpách a další. Akce byla v přednáškové místnosti v areálu Lihovaru v Třebíči (hned za bazilikou), kde jste si mohli dát i skvělé pivo a zároveň do večerních hodin pohovořit se "šutrákama" a odborníkama z mineralogie z celé Čr. 

Obr.: Foto z předáškového sálu restaurace Lihovar v Třebíči. Přednáška M. Novák 2024. Foto: D. Šefčík 2024.

31.12. 2023: Všem nadšencům mineralogie přeji krásný rok 2024 !!

        Ať se Vám splní všechna Vaše přání, touhy a pojďme si plnit naše cíle a sny. Rok 2024 bude plný překvapení nejen v mineralogii. Doufám, že TOP nálezy roku 2025 budou sakra stát zato !! Nechme se překvapit.

Obr.: Hradbový ametyst z Jickovic (silvestrovská hvězda) z vlastních nálezů. Velikost okolo 12 cm. Sbírka a tvorba: D. Šefčík 2023.

15.12. 2023: Nové vzorky do sbírky - doplněno do rubrik.

        Na burze minerálů v Písku se mi povedlo sehnat dva staré vzorky z lokalit, které jsou dnes již velmi vysbírané. Krásný epidot ze Sobotína ze starého sběru a xenotimy z Písku, které jsou velmi zajímavé. Mají totiž červenohnědý střed. Na tento úkaz jsem natrefil porvé v životě. Přidávám pár fotek ke shlédnutí. 

Obr.: Velmi vzácná ukázka xenotimů s tmavým středem v albitu z Údražského Obrázku v Píseckých horách. Velikost x okolo 0,6 cm. Vzorek z roku 1975, zakoupeno na burze v Písku v roce 2023. Sbírka a foto: D. Šefčík. 

Obr.: Nádherné krystaly epidotů na albitu o velikosti vzorku 11 * 9 cm. Sobotín, Pfarrerb. Starý sběr. Zakoupeno v Písku na burze za pár tisíc v roce 2023. Sbírka a foto: D. Šefčík. 

12.12. 2023: Předvánoční burza minerálů v Písku - report.

       Letošní burza minerálů v Písku, která se konala opět na výstavišti v Písku dne 9.12.2023, byla skvělou akcí. Bylo zde k vídění jako každý rok spoustu zajímavých minerálů a zejména velmi raritních vltavínů. Bylo zde asi pět prodejců vltavínů, u kterých byly k vídění vltvíny z Malého Chlumu, Nesměně a dalších lokalit. Z čeho jsem si padl na prd.... , tak byl vltavín z Chlumu o váze 91 g! Cena vltavínů byla velmi vysoká, až na nějaké vyjímky. Ostatní stoly reprezentovaly minerály ze světa, z Čr a v pravé části sálu byly šperky z kamenů. Z českých minerálů mě zaujal nejvíce epidot ze Sobotína od P. Pauliše., za který jsem dal 2500. Jedná se o vzorek několika krystalů na podložce o celkové velikosti okolo 9 cm. Přidám fotografii do rubriky Sobotín Pffarerb. Z čeho jsem byl dále nadšený, tak to byly nové nálezy kalcitů z méh oblíbeného lomu u Krt, které dosahovaly velikosti okolo 5 cm na podložce. Po čem jsem dále šel, tak to jsou samozřejmě staré vzorky z Písecka. A také jsem na ně po dlouhé débě narazil !!! Sehnal jsem nádherné exempláře starých xenotimů z Údražského Obrázku v Píseckých horách. No hned jse z toho byl v euforii. Jinak na burze prodávám každý rok již od dětství - asi od 10-12 let jako malý kluk s kamarády. Letos jsem prodal plno přebytků a podaroval spoustu známých a kamarádů nějakým vzorkem pro radost. Co jsem vydělal, to jsem ihned utratil. Ještě jsem si pořídil pěknou koui vltavínu o váze okolo 18 g. Na burze mi chvíli pomáhal můj synek s přítelkyní, což byla i jeho premiéra na písecké burze ve 3 letech. Jediné co mě vadilo, tak to byl zánět dutin nosích a ukrutná rýma. Na burze bylo spoustu kamarádů a známých, se kterými jsme plánovali akce a zhodnotili šutrácký rok 2023. Večer jsme se s jihočesými sběrateli vypravili na večeři a pivo a tam pokračovali v šutráckém ráji. Tak zas za rok !!!!

Obr.: Náš stůl na burze v Písku. Foto. P. Krejčí 2023.

Obr.: Zaškolování malého synka na burze v Písku. Foto. P. Krejčí 2023.

8.12. 2023: Předvánoční burza minerálů v Písku.

       Dne 9.12.2023 se uskuteční Předvánoční burza minerálů v hale Elim na Výstavišti v Písku. Akce bude od 9:00 do 14:00. Jedná se o můj mineralogický svátek, protože tato burza je ve městě, kde bydlím. Rozhodně zde budu prodávat jako každý rok. Burzu si pořádně užijte - nenchte si jí ujít" Stojí zato !! K vidění zde bude plno minerálů v Čr, ale i ze zahraničí. Nebudou chybět ani prodejci vltavínů, kteří nabízejí velmi kvalitní kusy tektitů. Pro ženy budou k vidění i šperky z přírodních kamenů. Pojďme si to všichni pořádně užít !!!!

Obr.: Plakát burzy minerálů v Písku. Fotografie - záhněda (gwindel) - Rakousko, Alpy. Zdroj: J. Cícha, Prácheňské muzeum v Písku. 

29.11. 2023: Náhodný nález "písekitu" na haldách okolo lomu U Obrázku.

Obr.: Paprsky nezvětralého písekitu z výsypek lomu u Obrázku. Velikost paprsků okolo 1 cm. Vlastní nález a foto 2023. 

11.11. 2023: Přídáno pár fotografií velmi pěkných korundů do rubriky Pokojovice u Třebíče.

Obr.: Přímo luxusní krystaly modrých korundů obnažené na živci z Pokojovic. Vypreparováno 2022. Starý sběr. Velikost dlouhého krystalu okolo 5 cm. Sbírka a foto: D. Šefčík 2023.

25. 10 2023: Doplněno několik fotografií vzorků do vltavínových lokalit.

Obr.: Nádherně skulptované vltavíny z oblasti Dolních Chrášťan. Váha od 15 - 22 g. Sbírka a foto: D. Šefčík. 

Obr.: Vltavíny o váze 25 - 35 gramů z oblasti od Protivína. Polní nálezy. Horní vltavín jsem nalezl minulý rok (2022) a má okolo 35 gramů. Sbírka a foto: D. Šefčík

8. 10 2023: Focení starších nálezů ametystů v rubrice Jickovice - doplněny fotky k jednotlivým žilám.

- Naleznete v rubrice - jižní Čechy - Jickovice. Zde je systematický přehled ametystových žil, kam postupem času budu vkládat ještě další fotografie. Nechť se pokochejme.

Obr.: Luxusní ukázka hradbového ametystu řízlého napříč hradbami. Toto vytváří velmi cenný estetický dojem. Jickovice. Více v rubrice. Sbírka a foto: D. Šefčík.

Obr.: Další ukázka ametystu od Jickovic. Sbírka a foto D. Šefčík.

Obr.: Ametystová hvězda od Jickovic. Sbírka a foto: D. Šefčík.

Obr.: Krystaly ametystu od Jickovic. Velikost okolo 13 cm. Sbírka D. Šefčík.

Obr.: Drahokamový výbrus ametystu od Jickovic. Vlastní nález. Velikost okolo 0,5 cm. Sbírka a foto: D. Šefčík.

31. 8. 2023: Přidáno pár fotek do rubriky vltavínové.

Obr.: Extrémné "plesnivý" vltavín od Brusný u Netolic. Velikost okolo 3 cm. Sbírka foto D. Šefčík.

Obr.: Rozmanitost skulptace vltavínů od Vrábče. Vlevo vidíme extrémně ježatý kus o váze okolo 15 g a vpravo typický disk o váze okolo 10 g. Sbírka a foto D. Šefčík.

12. 8. 2023: Přidána fotografie zajímavých vltavínů z jižních Čech.

Obr.: Dvě extrémně barevně odlišné variety vltavínů z jižních Čech. Vlevo můžeme vidět typický tmavý vltavín z Písecka s jeho "sametovým povrchem" přípomínající vltavíny od Mohelna z Moravy. Vpravo vidíme typický velmi světllý vltavín z oblasti Radomilicka. Vltavíny jsou z polních sběrů o velikosti 2 - 3,5 cm. Sbírka a foto: D. Šefčík 2023.

24. 7. 2023: Pravidelné rýžování zlata na Otavě.

Obr.: Těžký podíl minerálů ve středu rýžovnické pánve - tzv. šlich. Uprostřed vidíme krásnou zlatinku o velikosti 2 mm a okolo krásné české granáty a zrbka rutilů. Soutok u Putimy 2023.

18.7.2023: Navštíveno několik lokalit + doplněny nálezy - Mutěnice, Malenice a další.

Obr.: Krystaly fluoritu z Mutěnic před preparováním (vlevo) a po preparování (vpravo). Velikost okolo 3 - 4 cm. Jedná se o velkou raritu na zdejší lokalitu pro dnešní dobu. Nález a foto D. Šefčík 2023.

Obr.: Srostlice krystalů almandinů z Malenic. Velikost x cca 3 cm. Vlastní nález 2023.

Obr.: Krystal křemene od Volyně. Velikost x okolo 5 - 6 cm. Vlastní nález 2023.

1.6.2023: Přidáno nekolik fotografií do rubrik: lokality jižních a středních Čech.

Obr.: Velmi raritní ukázka drahého opálu z Křemžské kotliny. Velikost plochy drahého opálu 1,5 cm. Sbírka a foto: D. Šefčík 2023. (Zatraceně to je ale vzorek !!!)

Obr.: Luxusní ukázka krystalu berylu z pegmatitu Údraž v Píseckých horách. Historický vzorek o velikosti cca 7 cm. Sbírka a foto: D. Šefčík 2023.

31.5.2023: Pozvánka na přednášku o "Mineralogii jižních Čech.

Dne 31.5.2023 se bude konat přednáška Mgr. Davida Šefčíka na téma "Mineralogie jižních Čech od 17:00 v přednáškovém sále knihovny města Písek. Můžete se těšit na témata, jako je mineralogie Píseckých hor (drahokamy a nové nálezy minerálů), vltavíny jižních Čech, jihočeské zlato od Písku, jihočeské rutily a ametysty od Zvíkova. Přednáška bude zhruba na hodinu a půl (max. 2 hodiny). Na závěr si budete moc prohlédnout některé soukromé exempláře vzácných minerálů od Písku. S pozdravem a těší se, Mgr. David Šefčík...

28.3.2023:  Do rubriky "Moje přednášky" byly vloženy fotografie z přednášky v Národním muzeu v Praze ze dne 20.3.2023.

V rubrice "Moje přenášky" se můžete dočíst o přednášení v Nárdním muzeu v Praze, které jsem si velmi užil. Pokud jste na přenášce chyběli a lákalo by Vás si ji poslechnout doma v klidu, tak brzy přiložím odkaz, na kterém bude sestříhána k vidění. Přenášení jsem si velmi užil a byl to určitě zážitek na celý život. Více v rubrice a na odkazu.

Obr.: Autor přednášky Mgr. Šefčík při začátku přednášení o ametystech jižních Čech v Národním muzeu v Praze ze dne 20.3.2023. Foto: J. Vytlačil 2023.

16.3.2023:  Přednáška Národní muzeum Praha:

       Zvu Vás na přednášku o ametystech jižních Čech, která se bude konat 20.3.2023 v prostorách Národního muzea v Praze. Můžete se těšit na plno fotografií z terénu, zejména z dobývání krystalů ametystů v oblasti Zvíkovska. Seznámím Vás s geologií dané oblasti a přiblížím Vám charakter a odlišnost ametystových žil. Přednáška bude doplněna ukázkami krystalů ametystů z vlastních nálezů. 

Oficiální pozvánka:

      Přijďte si poslechnout přednášku jihočeského sběratele minerálů Davida Šefčíka, kterému se povedlo během několika let nalézt fantastické ukázky krystalů ametystů na území jižních Čech. Ametyst se v České republice nalézá na několika lokalitách, ale mnoho z nich je již sběratelsky neatraktivních, o to cennější jsou nové nálezy sytě fialových ametystů, které mohou konkurovat ametystům ze světa. Přednáška vás seznámí s geologií a mineralogií nejvýznamnější „ametystové“ oblasti jižních Čech. Konkrétně se jedná o oblast Zvíkova a okolí, která je známá tektonickými poruchami. Součástí přednášky bude promítání fotografií z dobývání zdejších ametystových žil, a také si budete moci prohlédnout naživo ty nejkrásnější exempláře ametystů z vlastních nálezů sběratele. K vidění bude mimo jiné i technika řezání a broušení hradbových ametystů a ukázky fasetovaných drahokamových výbrusů.

8.1.2023: Nález vltavínů a terénní akce se synkem Adamem Šefčíkem.

Obr.: Čerstvě nalezený vltavín od Krasejovky o velikosti cca 3 cm. Nález a foto D. Šefčík 2023.

Obr.: Růženín z výsypky okolo lomu U Obrázku - Písecke hory. Velikost přes 10 cm. Vlatní nález a foto 2023.

Obr.: Kopání růženínů na hadlách okolo lomu U Obrázku se synkem A. Šefčíkem 2023. Foto: D. Šefčík.

24. 11. 2022: Přidáno pár fotek tzv. "berylobranní" z oblasti Poběžovicka do rubriky Otov.

Obr.: Část krystalů berylů (zadní část) vystavených v mé "šutrácké komnatě" z oblasti Otova, Poběžovicka. Jedná se o historické vzorky, které jsem pořítil ze starých sbírek pomocí vyměny nebo darem. Tyto krystaly se vyskytují na burzách jen ojediněle. Krystal vpravo nahoře má okolo 15 cm a pochází ze sbírek prof. Kašpárka. V popředí jsou vystavené krystaly apatitů ze zaniklé lokality Opalice v jižních Čechách. Stav a foto D. Šefčík 2022

31. 10. 2022: Postupné aktualizace rubriky nálezy roku + doplňování fotografií do lokalit.

 

23.8.2022: Nález krásného velikého vltavínu o váze 35,5 g na Písecku.

Obr.: Momentka nálezu luxuního a téměř neporušeného vltavínu ve tvaru koule o váze přes 35 g v oblasti Písecka - Vodňanska. Vltavín je typicky transportovaný a místami se dochovaly zbytky skulptace. Mám velice rád takovéto momentky, kdy člověk vlastně neví, kam vltavín v zemi pokračuje a jak je vlastně veliký. Bylo to příjemné překvapení. Vlastní nález a foto D. Šefčík 2022.

17.7. 2022: Přidáno pár fotek do rubrik: Čížová, Nová Ves a Hodíškov.

Obr.: Masivní krystal turmalínu darrellhendreyitu zarostlý do cleavelanditu z Nové Vsi u Křemže. Tento turmalín byl nově popsán v roce 2012 právě na této lokalitě a doposud byl považován za rubelit. Velikost x 1,5 * 2 cm. Preparace a sbírka D. Šefčík.

Obr.: Broušená záhněda z Hodíškova, 21 ct. vlastní nález 2021. Brus:  Štrbák. Sbírka a foto D. Šefčík 2022.

 

9. 6. 2022: Doplněno pár exklusivních fotek vzorků drahokamů a minerálů do jihočeské lokality: Písek - lom U Obrázku!

Obr.: Korodovaný heliodor z Písku. Jedná se o luxusní ukázku naprosto čirého drahokamu o velikosti 1,1 cm na výšku. Jeho silně korodované plochy na sluníčku vytrářejí úžasné "briliance". Lom U Obrázku. Sbírka David Šefčík.

Obr.: Na písecké pegmatity opravdu veliká rarita!! Jedná se o modrá krystal apatitu zarustajíc do krystalových ploch bertranditu, který vzniká pseudomorfózou po berylu. Je to fantastická ukázka, protože se málokdy najde bertrandit v asociaci s modrým apatitem. Sám jsem za 20 let usilovného kopání a prohledávání historiských sbírek nenarazil na obdobnou ukázku. Jedná se o náhodný vlastní nález. Šířka záběru cca 1,5 cm. Sbírka a foto D. Šefčík

 

16. 5. 2022: Nálezy zajímavých opálů z Křemžské kotliny.

- Jako učitel jsem ve škole zorganizoval výlez na opály do Křemžské kotliny. Udělali jsme pár sond a podařilo se nám natrefit na několik pecek, které byly vylněny karamelovým opálem. Některé byly obvzlášť pěkné, především ty, které měli v sobě i namodralé části. Až se dostanu letos k broušení a vyleštím je, tak přidám pár fotografií. 

27.4. 2022: Nález jednoho z největších vltavínů v jižních Čechách.

- Kamarád A. Molinek dnes (27.5.2022) nalezl vltavín, o kterém se každému šutrákovi může zdát. Lokalitu přesně nemohu uvádět. Jedná se o nepoškozený "šiškot" o váze 142,5 g. Více fotek tohoto "královského kamene" naleznete v sekci vltavínové lokality - oblast Radomilicka. Přeji všem příjemné pokochání. Je to veliká motivace toto najít. 

Obr.: Jeden z největších vltavínů z oblasti Radomilicka, který našel v dubnu roku 2022 můj šutrácký kamarád Adam Molinek. Bylo to veliké štěstí toto najít v dnešní době. Vltavín má neuvěřitelných 142 g a je naprosto neporušený. Takovýto nález se uskuteční málokomu jednou za život. Vltavnů nad 100 g bylo nalezeno velmi málo a jedná se o naprostou jihočesku raritu. Proto jsem se rozhodl po svolení autora fotografie tento vzorek uveřejnit na mém webu, protože takovéto kameny nejsou moc k vidění. Já najít takový vltvín, tak jsou pouze dvě možnosti - buď mi "šlehne" a nebo se dočista poseru radostí. Foto a nález: A. Molinek 2022.

25.3. 2022: Doplnění několika fotek do rubrik.

Obr.: Momentka nálezu krystalu skorylu z Píseckých hor. Velikost přes 10 cm. Vlastní nález 2022.

Obr.: Šefčíci jsou v hlíně (výsypce) nejšťastnější. 2022

22.2.2022: Aktualizace některých vltavínových lokalit a doplnění fotek do rubrik jihočeských lokalit. 
Obr.: Čersvý nález krásného kulatého vltavínu z únorového větrného období. Takto na mě čekal krásně obnažený a vypršený a byla to veliká radost. Váha přes 21 g. Nález a foto D. Šefčík 2022.
 
Obr.: Achátová galaxie z Klášterecké Jeseně - Krušné hory. Velikost záběrz cca 6-7 cm. Sbírka a foto D. Šefčík.
 
Obr.: Luxusní achát z Klášterecké Jeseně. Šířka záběru do 6 cm. Sbírka a foto D. Šefčík 2022.
 
14.12. 2021: Aktualizace domovské lokality Písek - lom U Obrázku.
 
 
Obr.: "Písecké kameny" - drahokamové broušené heliodory z lomu U Obrázku z Píseckých hor. Tyto vzorky pocházejí z primáru z roku 2014 z odčerpaného lomu U Obrázku. Jedná se o velmi ojedinělé a velmi vzácné ukázky píseckých broušených drahokamů. Sice velikost je pouze okolo 0,4 cm, ale považuji je opravdu za skvosty sbírky, protože jsem je nalezl v místě svého bydliště. Většina vzorků z dutiny byla silně korodovaná, což byla škoda nechat brousit a na sluníčku je to opravdu pěkná podívaná.
Brus 2021.

9.11. 2021: Aktualizace jihočeských lokalit minerálů + doplnění fotografií.

1.10. 2021: Aktualizace momentek nálezů krystalů z Vysočiny v rubrice vlevo.

(Jedná se o novou lokalitu - proto přesnou lokaci neuvádím )

30.9. 2021: Aktualizace vltavínových lokalit v rubrice vlevo.

Obr.: Besedniční ježci mi rozbodávají dlaž a mozoly od cepínu. Jedná se o velmi starší sběry a něco jsem zakoupil i na burze před x lety. Foto: D. Šefčík 2021.

12.4. 2021: Aktualizace lokality: Mutěnice a Vrančice u Milína.

Obr.: Velice zajímavé "jak semínka pšenice" vypadající krystaly zatím neznámého minerálu z Vrančic (halda). Krystaly nasedají na goethit, hematit a v nekterých místech jsou v asociaci s oranžovo-hnědými krystalovanými paprsky. Velikost krystalů okolo 1-2 mm. Pokud by jste někdo věděl, co je to zač, tak mi prosím napište email nebo zavolejte. Vlastní nález asi 10 let starý.

25.2. 2021: Aktualizace lokality Pokojovice.

Sice malinký, ale opravdu estetický tektonicky porušený korund z Pokojovic. Velikost kolem 2 cm. Velmi starý sběr. Vypreparováno minulý rok. České korundy na podložkách jsou opravdu fantastické !!!!

26.1. 2021: Aktualizace lokality Valeč - hyality.

https://rajmineralu.netstranky.cz/lokality-ceske-republiky/kraj-karlovarsky-a-chomutovsko/valec-hyality.html

Obr.: Detail "vírovitého" hyalitu z Valče o velikosti do 1 cm. Více naleznete při kliknutí na odkaz nad fotografií.

18.1. 2021: Aktualizace lokalit jihočeského kraje - Písek.

Obr.: Safír v andalusitu z Píseckých hor. Vlastní nález a foto. Velikost x okolo 1,3 cm.

21.12. 2020: Všem příznivcům mineralogie přeji zdraví a TOP nálezy v roce 2021.

14.12. 2020 - Přidány fotografie do rubriky Pokojovice u Třebíče + aktualizace publikací.

17.11. 2020 - Aktualizace mnoha jihočeských lokalit v blízkosti Písku.

Obr.: "Jickovický jaguáři" - ametysty říznuté napříč hradbami. Tento vzorek je opravdu TOP co jsme vykopali. Z celé 25 m dlouhé žíly bylo těchto ukázek opravdu málo. Velikost okolo 15 cm. Vlastní nález 2017 a zpracování. Sbírka D. Šefčík.

3.11. 2020 - Aktualizace jihočeské lokality - Písek, lom U Obrázku.

Obr.: Korodovaný heliodor v dutině s bertranditem z odčerpaného lomu U Obrázku. Vlastní nález 2014/15. Dneska je to naprostá rarita něco takového vykopat. Heliodor je krásně naleptaný, podobá se tzv. Volyňským krasavcům z Ukrajiny. Jeho velikost je až 1 cm !!!!! Pro mě naprostá srdcová záležitost, kterou bych neprodal ani za 20 tisíc. Dnes je toto zálěžitost, která se již na lokalitě nedá vykopat. Vlastní nález. Foto: D. Šefčík 2020

22.10. 2020 - Aktualizace jihočeských lokalit vltavínů - Ločenice a okolí + přidáno pár fotek.

Obr.: Vltavín - půllitr s přeplněnou pěnou. Lokalita: Malý Chlum, Ločenice. Byl krásně vypršený u díry a čekal na mě. Po x hodinách chození okolo děr opravdu bodnul !!! Vlastní nález 2019. Velikost vzorku 2,5 cm

10.10. 2020 - Aktualizace jihočeských lokalit + doplnění fotek.

Obr.: Přímo luxusní ukázka sytě zbarveného ametystu říznutého napříč hradbami v asociaci se světlým jaspisem. Zvíkovsko. Vlastní nález 2020. Velikost vzorku přes 20 cm. TOP!!!!

3.9. 2020 - Aktualizace lokality Jickovice a rubriky moje přenášky.

25.5. 2020 - Aktualizace lokality Mutěnice u Strakonic a vltavínové lokality - Okolí Zlivi.

Obr.: Červstvý nález vltavínové kuličky z oblati Zlivska. Váha 16 g. Nález a foto: D. Šefčík 2020.

 

11.4. 2020 - Nové fotky krystalů korundů z Pokojovic.

- zde odkaz na lokalitu:  https://rajmineralu.netstranky.cz/lokality-ceske-republiky/kraj-vysocina/pokojovice.html

Obr.: Krásně sytě modrý krystal korundu z Pokojovic právě vyčoštěný. Korundy mají nejlepší barvu hned po vyčištění.  Starší nález. Velikost x 2 cm. Foto D. Šefčík.

 

6.4. 2020 - Nález berylu u lomu u Obrázku.

- zde odkaz na lokalitu: https://rajmineralu.netstranky.cz/lokality-ceske-republiky/kraj-jihocesky/pisek-u-obrazku-i.html

Obr.: Momentka nálezu krystalu berylu v živci. Lokalita: Písek -  Lom U Obrázku. Nález 2020. Foto: D. Šefčík 2020.

24.3. 2020 - Výprava Hodíškov 2020 - kopání pegmatitu:

- zde odkaz:   https://33278.netstranky.cz/lokality-ceske-republiky/kraj-vysocina/hodiskov.html

Žezlová záhněda v asociaci s krystalem albitu. Lokalita: Hodíškov. Velikost krystalu 6,1 cm. Vykopáno roku 2020. Sbírka a foto: D. Šefčík.

 

4.3. 2020 - Přidány fotografie do rubriky Písek - lom U Obrázku I, vltavíny - Ločenice, Slavče a geologie jižních Čech:

 

- zde odkaz - Ločenice: https://rajmineralu.netstranky.cz/lokality-vltavinu/locenice-a-okoli.html

                          - Slavče: https://rajmineralu.netstranky.cz/lokality-vltavinu/slavce.html

                   - lom U Obrázku: https://rajmineralu.netstranky.cz/lokality-ceske-republiky/kraj-jihocesky/pisek-u-obrazku-i.html