Stránky určené pro všechny nadšence minerálů. Nalzneme zde plno mineralogických lokalit České republiky, Rakouska, Španělska a vltavínová naleziště!!

Přidejte se ke skupině "Ráj minerálů" na facebooku:

 https://www.facebook.com/groups/383146932449340/

Všem příznivcům mineralogie přeji mnoho zdraví, štěstí, trpělivosti a hodně nových raritních nálezů v roce 2022 !

Mgr. David Šefčík

Písek 397 01 - jižní Čechy

- email: davidsefcik@seznam.cz

- tel. číslo: 721 155 076

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor stránek s píseckým skorylem.

Podpořte autora webu na mineralogické expedice na rok 2022.

č.účtu: 2334567153/0800

Pyrity - Navajún (vlastní nálezy) - video:

https://www.youtube.com/watch?v=Lv75WI4sZjs&t=998s

Celé jméno:
E-mail:
Heslo:
Navigace: Ráj minerálů > Galerie

Galerie

     V této rubrice se můžeme podívat na moje mineralogické expozice. Jedná se o vitríny (viz foto), kde mám vystavené své nejlepší vzorky minerálů. Důležitý je systém vystavování. Někdo preferuje minerály shromaždovat dle lokalit, někdo zase dle složení (např. - všechny odrůdy křemene v jedné poličce) a nebo také podle barev. Je to různé. Důležité je také vhodné nasvícení vitrín a uspořádání vzorků - aby daný krystal krásně vynikal, jednak barevně a esteticky + popisek. Dále vzorky shromažduji v krabicích od papírů, které si celé předělávám a zmenšuji. Do krabice umístím ubrousky a na ně vzorky, především dle lokality a nezbytných popisků s názvem, lokalitou a rokem nálezu.

     Na fotografiích je část mé sbírky. Jak vidíte jedná se o skleněné a dřevěné vitríny. Pokud mám více stejných vzorků, tak je dávám do upravených krabic od papíru s popiskami.

Obr.: Část vitríny, kde vidíte uprostřed ukončené vlastní nálezy aragonitů z Číčova. Nahoře poté spatříme krystaly epidotů od Sobotína, pod nimi krystaly záhněd od Kovářova a dole spatříme políčko s Vysočinou.

DSC_0903.JPG
DSC_0904.JPG
DSC_1398.JPG

      Nejhorší je - PRACH. Pokud máme naprosto izolované skleněné vitríny, tak to není takový problém, ale pokud jsou mezi skly malé mezery (nejčastěji okolo otevírání), tak je čas od času třeba očistit minerály a skla pod nimi. Nejhorší však je, když se zapráší minerály jako je millerit, bertrandit, natrolit a další lehce zničitelné exempláře. Ty se pak nesmí čistit kartáčkama či jinýma prostředkama. Poničily by se krystaly. Preferoval bych čištění v ultrazvuku.

Obr.: Zákoutí minerálů z Píseckých pegmatitů !!!! Zejména vidíme obří ukončené skoryly a beryly na živci !!!! Radost pohledět !

     Další problém je - PROSTOR. Pokud Vás chytne taková horečka, jak mě, tak je to velký problém. Týden po týnu přibývají vzorky - a kam s nimi? Důležité je, také něco vyřadit (dát na prodej, výměnu, na skalku..) a nejlepší si nechat. Většina sběratelů se snaží zaplnit každý volný prostor bytu vzorkama minerálů. U jednoho sběratele jsem viděl dokonce i kameny v kuchyni a i na místech, ke by to člověk nečekal. Hlavně to nemít přeplácané a nepřehledné. Potom není sbírka tak efektní, jak by měla být.

     Důležité je také mít tolerantní ženu či přítelkyni k hromadění šutrů !!

     Hodně štěstí v budování soukromých sbírek přeje David..

Obr.: Expozice s krystaly ametystů, morionů a křišťálů od Jickovic. Vlastní nálezy z období 2016-2018. Foto: D. Šefčík.

Obr.: Expozice s krystaly ametystů, morionů a křišťálů od Jickovic. Vlastní nálezy z období 2016-2018. Foto: D. Šefčík.

Obr.: Zákoutí hradových ametystů od Jickovic a Milevska - jižní Čechy. Vlastní nálezy !

Obr.: Moje kolekce rutilů ze Zvěrotic (Ten veliký uprostřed je můj TOP nález z Golčova Jeníkova).

Obr.: Část mé vltavínové kolekce.

 

Obr. Kolekce jihočeských ametystů - vlastní nálezy !

Obr.: Krásné jihočeské ametysty !

Obr.: Luxusní exempláře epidotů ze Sobotína - Jeseníky.

Obr.: V popředí krystaly citrínů a v pozadí krystaly záhněd z Vysočiny - krystal vlevo je z Dolních Borů a je naprosto drahokamový (cca 10 kg). Uprostřed je z Pikárce.

Obr.: Část českých minerálů.