Stránky určené pro všechny nadšence minerálů. Nalzneme zde plno mineralogických lokalit České republiky, Rakouska, Španělska a vltavínová naleziště!!

Přidejte se ke skupině "Ráj minerálů" na facebooku:

 https://www.facebook.com/groups/383146932449340/

Všem příznivcům mineralogie přeji mnoho zdraví, štěstí, trpělivosti a hodně nových raritních nálezů v roce 2022 !

Mgr. David Šefčík

Písek 397 01 - jižní Čechy

- email: davidsefcik@seznam.cz

- tel. číslo: 721 155 076

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor stránek s píseckým skorylem.

Podpořte autora webu na mineralogické expedice na rok 2022.

č.účtu: 2334567153/0800

Pyrity - Navajún (vlastní nálezy) - video:

https://www.youtube.com/watch?v=Lv75WI4sZjs&t=998s

Celé jméno:
E-mail:
Heslo:
Navigace: Ráj minerálů > Co je to minerál a hornina?

Co je to minerál a hornina?

          Minerály a horniny tvoří základ zemské kury. Horniny jsou tvořeny směsí několika více minerálů, které mají dané chemické složení, fyzikální a chemické vlastnosti. Minerál se často nazývá jako nerost a můžeme ho popisovat z několika charakteristik. Jedná se o krystalickou nebo beztvarou (amorfní) chemickou látku, která je neživotná a má určité fyzikální vlastnosti (hustota, bod tání, tvrdost, lesk...) a chemické vlastnosti (typy prvků, oxidační vlastnosti, stupeň přeměny - metamorfózy). Minerály (nerosty) v zemské kůře tvoří rozmanitý celek, který se spojuje v pevné větší celky = horninové podloží (horniny). Horniny jsou tedy části zemské kůry, které se skládají z jednotlivých minerálů. Existují vyvřelé, přeměněné, smíšené a sedimentární (usazené).
         Minerály vytvářejí v horninách krystaly, které jsou vázány na dutiny v zemské kůře. To je předmětem mého zájmu, protože jejich krystaly, barva a krása mě natolik okouzlila, že jsem propadl masivnímu sběru drahých kamenů na celý život. Čisté a kvalitní části krystalů následně můžeme vybrousit a vsadit do prstenů, a poté je můžeme nazývat pravými drahokamy, které neustále stoupají na hodnotě. 
 
Mgr. David Šefčík