Stránky určené pro všechny nadšence minerálů. Nalzneme zde plno mineralogických lokalit České republiky, Rakouska, Španělska a vltavínová naleziště!!

Přidejte se ke skupině "Ráj minerálů" na facebooku:

 https://www.facebook.com/groups/383146932449340/

Všem příznivcům mineralogie přeji mnoho zdraví, štěstí, trpělivosti a hodně nových raritních nálezů v roce 2022 !

Mgr. David Šefčík

Písek 397 01 - jižní Čechy

- email: davidsefcik@seznam.cz

- tel. číslo: 721 155 076

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor stránek se synkem při rýžování zlata 2023.

Podpořte autora webu na mineralogické expedice na rok 2024.

č.účtu: 2334567153/0800

Pyrity - Navajún (vlastní nálezy) - video:

https://www.youtube.com/watch?v=Lv75WI4sZjs&t=998s

Celé jméno:
E-mail:
Heslo:
Navigace: Ráj minerálů > LOKALITY ČESKÉ REPUBLIKY > kraj Plzeňský > Horažďovice - Stohlavec

Horažďovice - Stohlavec

      Tak máme tu další lokalitu poblíž města Horažďovice v Plzeňském kraji. Jedná se o výskyt krystalů křemene, které jsou velmi zajímavě zbarvené. Jedná se o lokalitu ametystu a moriónu. Všechny popsané odrůdy křemene se vyskytují okolo vrchu zvaný Stohlavec (506 m.n.m.) nad Horažďovicemi. Ametyst je fialová odrůda křemene a toto zbarvení je často zapříčiněné buď radioaktivním zářením vznikajícím radioaktivnm rozkladem izotopu draslíku nebo příměsí trojmocného železa. Morión je naprosto černá odrůda křemene vzniklá příměsí železa.

  

Geologická charakteristika okolí:

      Širší okolí Horažďovic je tvořeno zejména sedimentárními a metamorfovanými horninami. Ze sedimentárních hornin je nutno zmínit vápence, které jsou zde velmi hojné. Metamorfózou vápenců vznikají různé krystalické vápence, které jsou rovněž velmi časté. Z metamorfovaných hornin se zde vyskytují dále také pararuly, které vznikají také přeměnou sedimentárních hornin. K přeměně je nutná velmi vysoká teplota a tlak. Samotný vrch Stohlavec je tvořený různýmy granity (žuly). Jedná se zejména o plutonickou žulu. Také tento vrch budují metamorfované horniny - ruly. V těchto horninách se zde často vyskytují křemenné žíly obsahující popsané odrůdy křemene.

Obr.: Můj výkop na Stohlavci. Nálezy: moriony a malé x ametystů. Foto: D. Šefčík.

Obecný popis a mineralogie lokality:

     Vrch Stohlavec je zalesněný kopec rozprostírající se okolo 1 km sz. od města Horažďovice. Vlastní křemenné žíly jsou lokalizované i na okolních polích tohoto vrchu. V lesíku jsou známky sběratelské aktivity. Na polích se v minulosti dosti kopalo (zejména ametysty). Jedná se o lokalitu s výskytem krásných ametystů tvořících "geody" či krystalované povlaky na křemenech. Krystaly často obsahují velmi malých rozměrů (1 mm až po max. 1 cm). Někdy jsou ametysty nalézány i jako zrna či žilky v různých křemenech. Dále se zde vyskytuje morión - černý křemen a záhněda - kouřový křemen. Na ty lze často narazit při kopání. Chce to však chodit a chodit a natrefit na flek. V lese je to velmi těžké - ideální po vichřici, kdy jsou vývraty. První známky o lokalitě spadají do 20. let 20 stol. Křemenné žilky s barevnými krystaly křemenů jsou většinou vertikální (viz foto). Dále na lokalitě byly popsány různé pseudomorfózy po křemenu a kalcitu a limonit...

Obr.: Detail čerstvě obnažené dutiny s krystaly morionů. Velikost na výšku přes 10 cm. Foto: D. Šefčík.

Šance na nález:

      Šance na nález určitě je, chce to hlavně procházet často terén a najít si tvojí novou žílu s ametystem či morionem. Není to však jen tak. V lese se dají vykopat malé krystalky ametystu a záhněd a vzácně i mórionu. Pozor! - lokalita je v některých místech dost vybraná. Proto je třeba chodit a sledovat vývraty. Mně se jednou povedlo ve vývratu nalézt úlomek ametystu - po usilovném kopání jsem narazil na malou žilku s krystaly zejména móriónů a malých ametystů (viz foto).

 

Výskyt minerálů:

    - křemeny (ametyst, záhněda, morión, chalcedonový křemen, opál), kalcit, metamorfózy po kalcitu a křemenu, limonit....

 

Použitá literatura:

- Červený A.: Minerály horního pootaví. Město Horažďovice a Městské muzeum 2012. ISBN 978-80-260-1268-9. str.: 46-47.

- čtení z geologických map

Obr.: Krystaly ametystu ze Stohlavce. Velikost vzorku 5 x 5 xm. Foto: D Šefčík 2018.

Obr.: Krystaly Fe-morionů. Kuličky jsou způsobené přměsí železa. Stohlavec - vlastní nález. Velikost kuliček pár mikrometrů. Foto:: D. Šefčík.

Obr.: Krystaly Fe-morionů. Kuličky jsou způsobené přměsí železa. Stohlavec - vlastní nález. Velikost kuliček pár mikrometrů. Foto:: D. Šefčík.

Obr.: Detail krystalu Fe-morionu. Kuličky jsou způsobené přměsí železa. Stohlavec - vlastní nález. Velikost kuliček pár mikrometrů. Foto:: D. Šefčík.

Obr.: Detail krystalu Fe-morionu. Kuličky jsou způsobené přměsí železa. Stohlavec - vlastní nález. Velikost kuliček pár mikrometrů. Foto:: D. Šefčík.

Obr.:Dutinka morionu ze Stohlavce. Vlastní nález.

Obr.: Krystaly hematitu na křemeni. Velikost vzorku okolo 5 cm. Stohlavec - vlastní nález.