Stránky určené pro všechny nadšence minerálů. Nalzneme zde plno mineralogických lokalit České republiky, Rakouska, Španělska a vltavínová naleziště!!

Přidejte se ke skupině "Ráj minerálů" na facebooku:

 https://www.facebook.com/groups/383146932449340/

Všem příznivcům mineralogie přeji mnoho zdraví, štěstí, trpělivosti a hodně nových raritních nálezů v roce 2022 !

Mgr. David Šefčík

Písek 397 01 - jižní Čechy

- email: davidsefcik@seznam.cz

- tel. číslo: 721 155 076

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor stránek se synkem při rýžování zlata 2023.

Podpořte autora webu na mineralogické expedice na rok 2024.

č.účtu: 2334567153/0800

Pyrity - Navajún (vlastní nálezy) - video:

https://www.youtube.com/watch?v=Lv75WI4sZjs&t=998s

Celé jméno:
E-mail:
Heslo:
Navigace: Ráj minerálů > LOKALITY ČESKÉ REPUBLIKY > kraj Plzeňský > Horažďovice - Na hrádku

Horažďovice - Na hrádku

      Máme tu další zajímavou lokalitu na Horažďovicku. Jedná se o zašlý lom, kde se těžil krystalický vápenec - mramor. Zdejší lom nedosahuje velkých rozměrů. Postupně zarůstá vegetací. V posledních letech zde byl učiněn pěkný nález krystalů křišťálu a kalcitů. Lom se nachází zhruba 0,5 km jv. od města Horažďovice nedaleko hlavní silnice směřující od Strakonic do Horažďovic (viz mapa).

Geologická charakteristika:

    - Širší okolí lokality je tvořeno zejména sedimentárními a metamorfovanými horninami. Ze sedimentárních hornin je nutno zmínit vápence, které jsou zde velmi hojné. Metamorfózou vápenců vznikají různé krystalické vápence, které jsou rovněž velmi časté. Z metamorfovaných hornin se zde vyskytují dále také pararuly, které vznikají také přeměnou sedimentárních hornin. K přeměně je nutná velmi vysoká teplota a tlak. Vlastní lom je budován mramory - krystalickými vápanci. V nich jsou časté vložky pararul, aplitů a křemenných žil obsahujících krásné krystaly křišťálu a kalcitů.

Obr.: Lom Na Hrádku. Stav 2018.

Obecný popis a mineralogie:

     Lom byl založen zhruba v první polovině 19. stol. Těžil se mramor. Při vstupu do lomu spatříme jeho zadní stěnu, kde jsou lokalizované tektonické poruchy. Jedná se o zlomy, které jsou vyplněné křemenem a okolní brekcií. V těchto křemenných žilách se občas vyskytují dutiny, které jsou vyplněné zejména křišťálem a krystalami kalcitů. Dutiny měly i několik desítek cm ! Krystaly křišťálu dosahovaly až 5 cm. Někdy se dochovaly i srůsty do 10 cm. Popsaná byla také i záhněda a mléčný křemen. Dutiny často vyplňovaly kalcity. Ty se vyskytovaly v několika formám. Buď v lupenitých krystalech, skalenoedrech či ve formě klenců o velikosti prvních centimetrů. Hojně nasedaly na krystaly křemene. Popsaný je také limonit a pyrit.

Obr.: Můj výkop 2018.

Šance na nález:

    - Pokud pojedeme fárat na lokalitu Na hrádku, tak sebou nezapomeňme pořádnou palici a majzlík ! Skvělý nález je výsledkem pořádné práce a odtěžení velmi mocné vrstvy křemene. Dutiny se podle mě ještě vyskytovat budou. Je otázkou náhod, kde zrovna dutina bude. Mně se podařilo odkrýt pár dutin, bohužel nedosahovaly značných rozměrů. Třeba se naskytne něco lepšího v budoucnu. Lovu zdar !

 

Výskyt minerálů:

    - křemeny (křišťál, záhněda, mléčný křemen), kalcit, pyrit, limonit.

 

Použitá literatura:

- Červený A.: Minerály horního pootaví. Město Horažďovice a Městské muzeum 2012. ISBN 978-80-260-1268-9. str.: 12-15.

- čtení z geologických map

Obr.: Krystal křišťálu vyrůstající u obecného křemene z Hrádku. Velikost krystalu okolo 2 cm.

Obr.: Papírový kalcit na krystalech křemene z Hrádku. Vlastní nález 2018.. Velikost vzorku okolo 6 cm.

Obr.: Krystaly kalcitu z Hrádku. Velikost vzorku 5 cm.