Přidejte se ke skupině "Ráj minerálů" na facebooku:
Přidejte se ke skupině "Ráj minerálů" na facebooku:
Všem příznivcům mineralogie přeji mnoho zdraví, štěstí, trpělivosti a hodně nových raritních nálezů v roce 2022 !
Mgr. David Šefčík
Písek 397 01 - jižní Čechy
davidsefcik@seznam.cz
721 155 076
Autor stránek se synkem při rýžování zlata 2023.
Podpořte autora webu na mineralogické expedice na rok 2025.
č.účtu: 2334567153/0800
Číhaň je lokalita velmi proslavená výskytem zelených pyromorfitů. Patří spolu s Příbramí, Stříbrem k nejbohatším a nejkrásnějším výskytům tohoto minerálu v Čr. Pyromorfity zde dosahují max. 0,5 cm krystalů. Nejčastěji se vyskytují jako malé 1-3 mm dlouhé zelené krystaly v limonitizovaných puklinách křemene. Lokalita je dost vysbíraná, ale co se říká - pracovitý sběratel vždy něco najde !
Geologická charakteristika lokality:
Širší okolí Číhaně je budováno zejména vyvřelými horninami. Jedná se zejména o různé žuly a granodiority. Tyto horniny jsou velmi staré a řadíme je do paleozoika. Jinak oblast se rozprostírá na území českého masívu, který je základní stavební jednotkou krystalinika. Časté jsou křemenné žíly, které jsou místama limonitizované a obsahují pukliny s pyromorfity. Rovněž je hojná křemenná brekcie.
Obr.: Krásné zelené paprsky pyromorfitů o velikosti x do 1 mm. Číhaň. Foto: D. Šefčík.
Obecný popis a mineralogie:
Vlastní lokalita se nachází nedaleko vrchu Skalice (669 m.n.m.) - na jv. svahu, kde byla v minulosti odkryta poloha křemenné žíly, která obsahovala velmi efektivní pyromorfity. Přesněji lokalitu najdeme po levé straně silnice z Horažďovic do Klatov, v místech starého lomu (viz mapka). Místo nalezneme velmi dobře, protože sběratelská aktivita je zde na denním pořádku. Uvidíme zde veliký výkop, kde byla dříve poloha s pyromorfity. Zdejší pyromorfity údajně vznikaly hydrotermálními procesy. Většinou pyromorfit vzniká v asociaci s olovem. Krystaly popsaného minerálu jsou v některých případech i čiré. Nejčastěji jsou však světle zelené, vhodné pro makrofotografování.
Šance na nález:
Hlavní partie polohy s pyromorfitem jsou téměř odtěžené. Abychom učinili skvělý nález, tak se musíme zdržet velmi déle a dejme se na pečlivé rozbíjení křemenů již v přebraném materiálu, jinak to nemá cenu. Je to spíše otázkou náhod. Většinou narazíme na zbytky krystalů, které jsou buď poničené nebo velmi nevzhledné. Ale co se říká - vždycky někde něco číhá !
Výskyt minerálů:
- pyromorfit, křemen, limonit, chalcedonový křemen..
Použitá literatura:
- Červený A.: Minerály horního pootaví. Město Horažďovice a Městské muzeum 2012. ISBN 978-80-260-1268-9. str.: 53.
- čtení z geologických map