Stránky určené pro všechny nadšence minerálů. Nalzneme zde plno mineralogických lokalit České republiky, Rakouska, Španělska a vltavínová naleziště!!

Přidejte se ke skupině "Ráj minerálů" na facebooku:

 https://www.facebook.com/groups/383146932449340/

Všem příznivcům mineralogie přeji mnoho zdraví, štěstí, trpělivosti a hodně nových raritních nálezů v roce 2022 !

Mgr. David Šefčík

Písek 397 01 - jižní Čechy

- email: davidsefcik@seznam.cz

- tel. číslo: 721 155 076

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor stránek se synkem při rýžování zlata 2023.

Podpořte autora webu na mineralogické expedice na rok 2024.

č.účtu: 2334567153/0800

Pyrity - Navajún (vlastní nálezy) - video:

https://www.youtube.com/watch?v=Lv75WI4sZjs&t=998s

Celé jméno:
E-mail:
Heslo:
Navigace: Ráj minerálů > LOKALITY VLTAVÍNŮ > Vltavotýnsko

Vltavotýnsko

        Vltavotýnsko je široká oblast v jižních Čechách, kde byly vltavíny objeveny jako první v roce 1788 Josefem Myerem. V okolí Týna nad Vltavou se nachází spoustu lokalit, kde jsou vltavíny nalézány již řadu let. Jsou vázány na třetihorní a kvartérní sedimenty. Vltavíny jsou jednak pádového pole a jednak silně transportované. Záleží na místních poměrech lokalit, zejména na hydrogeologii dané oblasti po dobu několika milionů let. Vltavíny pádového pole mají skulptace několika typů. Nejčastěji je jejich povrch tvořený skulptací připomínající vltavíny od Habří, Lipí a či Krasejovky. Vzácně se zde vyskytují skulptace Třebanického typu. Vůbec nejběžnějšími skulptacemi v okolí Týna nad Vltavou jsou tzv. setřelé vltavíny, které prošly vodním transportem. Váha vltavínů je různá - od prvních gramů až po veliké kusy, které jsou popisované od Dřítně, Bohunic a dalších míst. Sediment s vltavíny není mocný. Nejčastějí se jedná o tenkou vrstvu (rezavé barvy), která je vyorávána. Proto také zde z největší pravděpodobnosti nejsou vltavíny kopány, jako třeba v oblasti pádového pole u Habří či Chlumu, kde sedimenty jsou velmi mocné a dosahují hloubky několika metrů. Vltavíny pádového pole v okolí Týna nad Vltavou jsou orientované na velice malá, lehce podpovrchová "očka", kterých je velmi poskromnu. Barva vltavínů je typicky lahvově zelená a vltavín jsou hojně poškozeny místní orbou. I tak přeji všem veliké štěstí v bádání v této oblasti. 

Obr.: Transportované vltavíny od Týna nad Vltavou - korýtko a kapka. Velikost okolo 3 cm. Vlastní nález 2017. Sbírka a foto: D. Šefčík.