Stránky určené pro všechny nadšence minerálů. Nalzneme zde plno mineralogických lokalit České republiky, Rakouska, Španělska a vltavínová naleziště!!

Přidejte se ke skupině "Ráj minerálů" na facebooku:

 https://www.facebook.com/groups/383146932449340/

Všem příznivcům mineralogie přeji mnoho zdraví, štěstí, trpělivosti a hodně nových raritních nálezů v roce 2022 !

Mgr. David Šefčík

Písek 397 01 - jižní Čechy

- email: davidsefcik@seznam.cz

- tel. číslo: 721 155 076

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor stránek se synkem při rýžování zlata 2023.

Podpořte autora webu na mineralogické expedice na rok 2024.

č.účtu: 2334567153/0800

Pyrity - Navajún (vlastní nálezy) - video:

https://www.youtube.com/watch?v=Lv75WI4sZjs&t=998s

Celé jméno:
E-mail:
Heslo:
Navigace: Ráj minerálů > LOKALITY VLTAVÍNŮ > Slavče

Slavče

     Vesnička Slavče se rozprostírá přibližně 8 km jihozápadně od Ločenic. Ločenice nalezneme nedaleko Velešína a Českých Budějovic v jižních Čechách. Blízké okolí Slavče poskytlo mnoho pozoruhodných ukázek vltavínů. Vltavíny se zde hlavně nelegálně kopaly a na některých místech i stále kopají. Jinak v minulosti poskytly místní pole velmi překrásné ukázky těchto zelených tektitů.. Jejich barva je typicky lahvově zelená, podobná vltavínům v Ločenicích. Skulptace není setřelá. Často se nalézaly jemně skulptované kusy. Jejich hmotnost se hojně pohybuje okolo 20 - 30 g. Dnes je zde v okolí spoustu luk, kde možnost polních sběrů není možná. Přilehlá obec Dobrkovská Lhotka poskytla v minulosti jedny z největších jihočeských vltavínů různých tvarů - zejména činek a půl-disků. Ve Slavči jsou popsány i vltavíny dvoubarevné, ale to jen opravdu vzácně. Zajímavostí je výskyt tzv. "točeňáků" - viz foto. To jsou zrotované vltavíny. K rotaci došlo ještě za letu. Jsou nesmírně ceněné. Na burzách se stále dají sehnat pěkné ukázky kopaných vltavínů z této lokality. Cena zdejších vltavínů se dnes pohybuje od 100-250 i více za gram.

Obr.: Raritní dvoubarevný vltavín ze Slavče. Velikost 3 x2 cm. Foto D. Šefčík 2018.

Obr.: Krásně skulptovaný vltavín v in-situ (Fe-konkrece). Velikost x okolo 2 cm. Získáno ze staré sbírky. Nález cca 30 let starý. Sbírka a foto: D. Šefčík.