Stránky určené pro všechny nadšence minerálů. Nalzneme zde plno mineralogických lokalit České republiky, Rakouska, Španělska a vltavínová naleziště!!

Přidejte se ke skupině "Ráj minerálů" na facebooku:

 https://www.facebook.com/groups/383146932449340/

Všem příznivcům mineralogie přeji mnoho zdraví, štěstí, trpělivosti a hodně nových raritních nálezů v roce 2022 !

Mgr. David Šefčík

Písek 397 01 - jižní Čechy

- email: davidsefcik@seznam.cz

- tel. číslo: 721 155 076

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor stránek se synkem při rýžování zlata 2023.

Podpořte autora webu na mineralogické expedice na rok 2024.

č.účtu: 2334567153/0800

Pyrity - Navajún (vlastní nálezy) - video:

https://www.youtube.com/watch?v=Lv75WI4sZjs&t=998s

Celé jméno:
E-mail:
Heslo:
Navigace: Ráj minerálů > LOKALITY VLTAVÍNŮ > Písecko

Písecko

 

        Písecko patří mezi jedno z nejsevernějších míst s výskytem vltavínů v jižních Čechách. Tato rozsáhlá oblast zahrnuje pleistocenní říční sedimenty a terasy, kde jsou zastoupeny velmi mocné nezpevněné usazeniny ve formě mletých valounků křemene, amfibolitů, úlomků omletých pegmatitů. Tyto sedimenty jsou součástí zbytků jezera, které se vyskytovalo mezi Pískem a Českými Budějovicemi. Jedná se o rozsáhlou pánev obsahující řadu lokalit, kde jsou zastoupeny vltavíny zejména redeponovaného typu. Třetihorní a čtvrtohorní sedimenty se však na Písecku nevyskytují všude. Největší podíl těchto usazenin se vyskytuje na Písecku mezi Pískem a Protivínem, zejména okolo Selibovského rybníka a okolí Protivína. Severní strana od Písku je poměrně chudší. Výskyt konkrétních lokalit v okolí Písku již veřejně neuvádím, protože poslední dobou je to na uveřejněných polích jako na "Václaváku". Co je zajímavé, tak v okolí Písku existuje i tzv. pádovka. Je to místo, kde jsou vltavíny krásně skulptované a neprošly žádným transportem. Vyskytují se tam, kde dopadly. To je dnes však minulostí a můžeme si toto připomínat pouze z archivních pramenů a ze starých sbírek, protože na lokalitě stojí různé stavby. Vltavíny se vyskytují nejčastěji jako součást omletých křemenných valounků a jejich povrch je nejhojněji silně transportovaný. Vltavíny v bližším okolí Písku mají svůj charakteristický povrch, který určí pouze zdatný odborník na písecké vltavíny. Jejich skulptace je často podobná vltavínům od moravského Mohelna. Nejedná s o silně otřelé kuličky, ale jejich skulptace je jemně setřelá a tvoří takové "půlměsíčkové zákrutiny" nepříliš hluboké a kulovité jamky připomínající krátery na měsíci. Těchto vltavínů si cením vůbec nejvíce, protože jsou jednak z mého bydliště a jednak mají svoje kouzlo, které není někde jinde. To prostě musíte vidět naživo!! V širším okolí Písku se vltavíny vyskytují silně otřelé a podobají se vltavínům od Radomilic a Plástovic. Je to například okolí Protivína a Selibova a tyto vltavíny nejsou tolik atraktivní a spíše se hodí do brusu. Velikou vzácností je najít hluboce skulptovaný vltavín v těchto pleistocenních sedimentech. Mně se povedlo najít pouze dva, a to trvalo více jak 15 let (viz foto). Průměrná váha vltavínů se pohybuje do 10 g. Nad 10 a nad 20 g je to veliká vzácnost!!! Vůbec největší vltavíny co mám ve sbírce z Písecka a bližšího okolí Písku jsou 41 g, 22g a 30g. Vltavín mající hmotnost 41 g má v sobě uzavřenou bublinu mající rozměr 2,5 x 4,5 cm a je naprosto neporušený. Je to největší vltavín co mám ve sbírce z okolí Písku a je naprosto srdcový + jeho historie je velmi srdcová. Bubliny ve vltavínech jsou dnes velmi atraktivní a jejich cena je vysoká a dá se srovnávat s cenou ježatých vltavínů. Vltavíny z Písecka jsou nejčastěji kulovitého tvaru. 

         Kdo má zájem najít vltavíny v okolí Písku, tak se obrňte trpělivostí, protože je jich velmi málo a zdejší pole jsou ihned prohledaná. Kdo má ale štěstí, tak neváhejte a up na pole. Chce to však čas a nevzdat to a hledat a hledat. Hodně štěstí přeje David.

Obr.: Čerstvá momentka nálezu částečně transportovaného vltavínu se zachovalou jemnou "půlměsíčkovou" skulptací z Písecka. Vltavín má okolo 21 g a představte si, že na mě čekal takto krásně vypršený a dokonale obnažený. V tn den byl strašný vítr a zima a nečekal sem, že něco najdu - ale štěstí mi přálo, tak to byla veliká radost. Nález a foto: D. Šefčík 2022.

Obr.: Dvě extrémně barevně odlišné variety vltavínů z jižních Čech. Vlevo můžeme vidět typický tmavý vltavín z Písecka s jeho "sametovým povrchem" přípomínající vltavíny od Mohelna z Moravy. Vpravo vidíme typický velmi světllý vltavín z oblasti Radomilicka. Vltavíny jsou z polních sběrů o velikosti 2 - 3,5 cm. Sbírka a foto: D. Šefčík 2023.

Obr.: Můj první nalezený vltavín z okolí Písku !!! Je to krásná neporušená kulička o hmotnosti 9g. Vlastní nález 2014. Foto: D. Šefčík.

Obr.: Zajímavě skulptovaný vltavín z Písecka. Vlastní nález 2015. Vltavín má cca 2,5 cm. Foto: D. Šefčík..

Obr.:  Předchozí vzorek z jiného úhlu a nasvícení. Vlastní nález. Foto: D. Šefčík.

Obr.: Jeden z větších vltavínů z Písecka. Má skoro 22g. Podařilo se mi ho získat výměnou od jednoho sběratele v Písku za pěkný pisecký beryl. Foto: D. Šefčík.