Stránky určené pro všechny nadšence minerálů. Nalzneme zde plno mineralogických lokalit České republiky, Rakouska, Španělska a vltavínová naleziště!!

Přidejte se ke skupině "Ráj minerálů" na facebooku:

 https://www.facebook.com/groups/383146932449340/

Všem příznivcům mineralogie přeji mnoho zdraví, štěstí, trpělivosti a hodně nových raritních nálezů v roce 2022 !

Mgr. David Šefčík

Písek 397 01 - jižní Čechy

- email: davidsefcik@seznam.cz

- tel. číslo: 721 155 076

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor stránek se synkem při rýžování zlata 2023.

Podpořte autora webu na mineralogické expedice na rok 2024.

č.účtu: 2334567153/0800

Pyrity - Navajún (vlastní nálezy) - video:

https://www.youtube.com/watch?v=Lv75WI4sZjs&t=998s

Celé jméno:
E-mail:
Heslo:
Navigace: Ráj minerálů > LOKALITY VLTAVÍNŮ > Dobrkovká Lhotka

Dobrkovká Lhotka

         Tak a máme tu jednu z nejslavnějších lokalit vltavínů. Výskyt těchto tektitů okolo obce Dobrovská Lhotka je již znám několik desítek let. Vesničku nalezneme přibližně 6-8 km johovýchodně od Ločenic nedaleko Velešína. Samotná lokalita leží mezi Besednicí a Slavčí, odkud pocházejí velice estetické ukázky zdejších vltavínů. V okolí obce Dobrkovská Lhotka bylo během několika let vytěženo nespočetně mnoho kusů vltavínů. Zejména východně od obce, kde dnes stojí nepřehlédnutelný rybník a okolní zrekultivovaná krajina. Dříve se zde nelegálně intenzivně "těžilo" a v přilehlém lese také kopalo. Jsou uváděné vrstvy až ve více jak v 5 metrech, kde vltavíny dosahovaly i nad 50-100g. Nejhojnější ukázky byly o hmotnosti 15-30 g. Jejich skulptace byla zachovalá, místami i hladkého povrchu. Vltavíny, které byly uloženy v oblasti zvané Parýz (les u rybníka) měli nádhernou ježatou skulptaci připomínající Besednici. Vltavíny vykopané v místech zvané Bažiny či Zatáčka, kde dnes stojí zmíněný rybník, měli jemně "zkrabatělou" strukturu. Díky zrekultivované lokalitě cena zdejších vltavínů prudce narostla a možnost dalších nálezů je dnes velmi minimální. Pro tuto lokalitu jsou charakteristické zajímavé zachovalé tvary vltavínů. Jedná se o překrásné disky či půl-disky, různě zprohýbané kapky, ale také i velmi ceněné tzv. činky. Ty jsou dnes velmi vzácné. Tyto zelené "Dobrkovské tektity" jsou začleněny do vltavínů pádového pole. Jejich barva je temně zelená. V minulých letech zde bylo při bagrování zdejšího rybníku nalezeno nepředstavitelné množství vltavínů. - kam se však poděly nelegální těžbou? - nejspíš za těžké peníze do zahraničí ! Lokalita Dobrkovská Lhotka je bohužel velmi vytěžená. V okolí obce je spoustu luk, kde možnost polních sběrů není možná. Na fotografiích pod článkem vidíme charakteristické vltavíny z této lokality pocházející z mé sbírky. Pokud chceme nalézt polní vltavín, tak si popojeďme pár km směrem na Ločenice (Chlum), kde se dá v blízkosti místní pískovny sbírat. Tak hodně štěstí a bacha na zelenou horečku zvanou "vltavínová posedlost !!!

Obr.: Vltavíny různých tvarů (okolo 25 - 30 g) z Dobrkovské Lhotky. Staré sběry. Sbírka a foto D. Šefčík.

Obr.: Ježatá ukázka kapkovitého vltavínu od Dobrkovské Lhotky - Parýz. Získáno výměnou za několik polních potlučených vltavínů z vlastních sběrů. Tento vzorek je velmi vzácný a absolutně neporušený. Váha okolo 16 g. Foto. D. Šefčík.