Stránky určené pro všechny nadšence minerálů. Nalzneme zde plno mineralogických lokalit České republiky, Rakouska, Španělska a vltavínová naleziště!!

Přidejte se ke skupině "Ráj minerálů" na facebooku:

 https://www.facebook.com/groups/383146932449340/

Všem příznivcům mineralogie přeji mnoho zdraví, štěstí, trpělivosti a hodně nových raritních nálezů v roce 2022 !

Mgr. David Šefčík

Písek 397 01 - jižní Čechy

- email: davidsefcik@seznam.cz

- tel. číslo: 721 155 076

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor stránek se synkem při rýžování zlata 2023.

Podpořte autora webu na mineralogické expedice na rok 2024.

č.účtu: 2334567153/0800

Pyrity - Navajún (vlastní nálezy) - video:

https://www.youtube.com/watch?v=Lv75WI4sZjs&t=998s

Celé jméno:
E-mail:
Heslo:
Navigace: Ráj minerálů > LOKALITY VLTAVÍNŮ > Dolní Chrášťany

Dolní Chrášťany

        Malá vesnička Dolní Chrášťany se rozprostírá přibližně 4 km jihovýchodně od Netolic v jižních Čechách. V okolí této vesnice bylo během několik desítek let nalezeno nespočet vltavínů. Bohužel samotná lokalita s výskytem velmi skulptovaných vltavínů je dnes zatravněná a možnost sběru nemožná. V širším okolí obce, směrem na Hrbov, Babice či Lhenice je možnost nálezů polních vltavínů. Některé jsou krásně hluboce skulptované a některé mohou být i otřelé. Jejich barva je tmavá - lahvová. Průměrná velikost 5-15g. Vzácně byly v minulosti nalezeny i větší kusy, které jsou dnes velmi ceněné. V blízkosti obce nalezneme (mezi Dolními Chrášťany a Hrbovem) v lese velikou pískovnu, kde se vltavíny těží. Lokalitu bychom mohli nazvat jako Brusná. Zde byly tektity i kopány a jejich povrch byl často nevzhledný a světlý. V širším okolí nalezneme spoustu dalších lokalit (Podeřiště, Malovice, Lhenice....). Jedná se především o málo transportované vltavíny, které jsou zastoupené v mnoha sbírkách. Jinak lokality dnes navštěvuje nespočet sběratelů a možnost nálezu se velmi zmenšuje. Tak hodně štěstí při sběru !!

Obr.: Krásná světlá kapka vltavnu od Dolních Chrášťan z roku 1985. Polní sběr V. Beneš z Písku (nalezl na Vánoce). Získáno z jeho pozůstalosti jako památka. Váha okolo 14 g. Sbírka a foto D. Šefčk. 

Obr.: Vltavíny z okolí Dolních Chrášťan sbírané na polích v 80. letech. Vlevo nádherný ježek, který je vzácností na této lokalitě. Uprostřed vidíme mohutnou kapku o váze okolo 21 g, která má ve spod otevřenou bublinu. Vpravo leží nádherný "měsíček" o váze do 16 g. Sběr V. Beneš (pozůstalost), sbírka a foto: D. Šefčík. 

Obr.: Vltavín - "měsíček" od Dolních Chrášťan. Polní sběr okolo roku 1980 - V. Beneš. Váha okolo 16 g. Sbírka a foto: D. Šefčík 2023.