Stránky určené pro všechny nadšence minerálů. Nalzneme zde plno mineralogických lokalit České republiky, Rakouska, Španělska a vltavínová naleziště!!

Přidejte se ke skupině "Ráj minerálů" na facebooku:

 https://www.facebook.com/groups/383146932449340/

Všem příznivcům mineralogie přeji mnoho zdraví, štěstí, trpělivosti a hodně nových raritních nálezů v roce 2022 !

Mgr. David Šefčík

Písek 397 01 - jižní Čechy

- email: davidsefcik@seznam.cz

- tel. číslo: 721 155 076

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor stránek se synkem při rýžování zlata 2023.

Podpořte autora webu na mineralogické expedice na rok 2024.

č.účtu: 2334567153/0800

Pyrity - Navajún (vlastní nálezy) - video:

https://www.youtube.com/watch?v=Lv75WI4sZjs&t=998s

Celé jméno:
E-mail:
Heslo:
Navigace: Ráj minerálů > LOKALITY VLTAVÍNŮ > Protivín

Protivín

     Máme tu další lokalitu vltavínů nedaleko Písku. Od něj je Protivín vzdálen přibližně 12-15 km jižním směrem. Výskyt vltavínů je zde potvrzený na okolních polích. Zejména směrem na Vodňany, kde vystupuje značné množství pleistocenních sedimentů s vltavíny. Lokalita Protivín je známá už několik desetiletí a dnes se zde dá stále sbírat. Vltavíny bývají nejčastěji silně transportované. Jejich velikost se pohybuje často do 10 g. Vzácně se zde dají nalézt vltavíny nad 20-40g. Největší nalezený vltavín má údajně přes 100g, který je v muzejních sbírkách. Barva je často světle zelená. Kulovitý tvar vltavínů převládá. Vzácně jsem nalezl i kapky. Širší okolí je také nadějné na nález vltavínů - hlavně směrem na Vltavotýnsko a Netolicko. Chce to vyčíhat správné podmínky - po dešti a orbě, protože jsou místní pole opět často navštěvována, ale i přes to se dá nalézt. Pole okolo Protivína navštěvuji již od svého dětství a byla to také moje první navštívená lokalita vltavínů, kde jsem učinil i svůj první nález tohoto tektitu. Na fotkách jsou všechno mé nálezy. Přeji hodně štěstí při sběru !

 

Obr.: Moment nálezu je třeba ihned zdokumentovat a následně si vychutnat pivo v blízkém pivovaru. Vlastní nález (cca 19 g).

Obr.: Krásná vltavínová kapka - pro protivín až netypicky hluboce skulptovaná se zbytky Fe- konkrece. Má okolo 19 g. Moment při opláchnutí. Vlastní nález.

Obr.: Vltavíny od Protivína o váze okolo 25 - 35 g. Koule v horní části jsem nalezl v roce 2022 na naprosto zdupaném poli od sběratelů - prostě na mě čekal. Váží okolo 35 gramů a je téměř neporušený. Sbírka a foto: D. Šefčík. 

Obr.: Momentka nálezu vltavínu o váze 30,5 g. Vlastní nález 2019. Foto: D. Šefčík.

Obr.: Momentka nálezu vltavínu o váze 30,5 g. (Předchozí vzorek z druhé strany). Vlastní nález 2019. Foto: D. Šefčík.

Obr.: Momentka nálezu vltavínu o váze 30,5 g. Vlastní nález 2019. Foto: D. Šefčík.

Obr.: Čerstvě opláchnutý vltavín z předchozích fotografií. Foto: D. Šefčík.

Obr.: Akce je třeba si užívat !!!

Obr.: Tak tady jsme byli ještě takový " ucha ". Foceno v roce 2013/14. Zleva Zdeněk Šrot, Petr Krejčí a já. A víte se nám stalo v tento den? - Celý den jsme nic nemohli nalézt. Hledáme a hledáme - nic.  Už jsme to vzdávali a šli jsme vedle sebe, povídali si a nejednou já zařvu - kurňa !! vltavín !! a v ten moment zařval i Zdenda - no kurňa co to tu je !!ááá vltoš !  No představte si, že jsme oba našli vltavín v jeden moment a stejného tvaru a hmotnosti. Až neskutečné!! Je to taková vltavínová aura Hned jsme se museli vyfotit.

 

Obr.: Čerstvě sebraný vltavín z ornice. Vlastní nález. Váha 16 g.

Obr.: Momentka nálezu mého největšího vltavínu od Protivína. Má 35,5 g je to krásná koule. Našel jsem ho asi 10 cm od čerstvé stopy na totálně zdupaném poli. Bylo to vyslověně veliké štěstí. Nález a foto 2022.

Obr.: Momentka nálezu vltavínu z přechozí fotografie po vyndání z hlíny na poli. Váha přes 35 g. Nález a foto D. Šefčík 2022.

Obr.: Momentka vltavínu o váze 35 g z předchozí fotografie. Nález a foto D. Šefčík 2022.

Obr.: Největší a nejmenší a přitom oba tak užasné !!!! Vltavíny jsem nalezl asi 3 m od sebe behěm pár minut po sobě. Prostěn na mě oba čekali, protože pole bylo naprosto zdupané. Ta malinká kulička je úžasný pravidelný celotvar, kterých je na Písecku velmi málo a má úžasnou barvu. Zrovna jsem je našel v den mamky narozenin. Nález a foto D. Šefčík 2022.