Stránky určené pro všechny nadšence minerálů. Nalzneme zde plno mineralogických lokalit České republiky, Rakouska, Španělska a vltavínová naleziště!!

Přidejte se ke skupině "Ráj minerálů" na facebooku:

 https://www.facebook.com/groups/383146932449340/

Všem příznivcům mineralogie přeji mnoho zdraví, štěstí, trpělivosti a hodně nových raritních nálezů v roce 2022 !

Mgr. David Šefčík

Písek 397 01 - jižní Čechy

- email: davidsefcik@seznam.cz

- tel. číslo: 721 155 076

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor stránek se synkem při rýžování zlata 2023.

Podpořte autora webu na mineralogické expedice na rok 2024.

č.účtu: 2334567153/0800

Pyrity - Navajún (vlastní nálezy) - video:

https://www.youtube.com/watch?v=Lv75WI4sZjs&t=998s

Celé jméno:
E-mail:
Heslo:
Navigace: Ráj minerálů > LOKALITY VLTAVÍNŮ > Čavyně (Čičenice)

Čavyně (Čičenice)

         Okolí Čavyně a Čičenic je tvořeno zejména pleistocénními sedimenty, které obsahují vzácně vltavíny. Výskyt je lokalizován nedaleko vlakového nádraží v Čičenicích směrem k pískovně. V blízkém okolí této pískovny se na polích nalézají velmi omleté vltavíny. Jejich velikost se pohybuje okolo 10 - 20 g a vzácně i více. Bohužel jsou prošlé dlouhým transportem a jejich skulptace je velmi otřelá - většinou jsou nalézány jako omleté valounky. Tyto valounky jsou vhodné na fazetové brusy. Ve zdejší pískovně byly vltavíny popsány již několika sběrateli. Bohužel je vstup zakázán a vyhazují zde téměř vždy. Nezbude nám nic jiného, než usilovně hledat v okolí. Barva vltavínů může být i světlého typu. Hojné však jsou lahvově zelené. Směrem na Radomilice můžeme objevit nespočet dalších vltavínových lokalit, kde se vyskytují velmi vyhledávané vltavíny - a to vltavíny světlého typu tzv. Radomilického typu. Ty mají "modro" - zelenou barvu. Nevím, jak bych tu barvu doslova popsal - asi tak, jako když svítí slunce do jeskyně s mořskou vodou - tak barva té vody připomíná barvu tohoto typu vltavínu. Tak hodně štěstí a trpělivost !!! A vyražte po pořádném dešti !

Obr.: Setřelý - původně jistě krásně skulptovaný vltavín od Číčenic. Váha okolo 15 g. Vlastní nález 2010. Sbírka a foto: D. Šefčík.