Stránky určené pro všechny nadšence minerálů. Nalzneme zde plno mineralogických lokalit České republiky, Rakouska, Španělska a vltavínová naleziště!!

Přidejte se ke skupině "Ráj minerálů" na facebooku:

 https://www.facebook.com/groups/383146932449340/

Všem příznivcům mineralogie přeji mnoho zdraví, štěstí, trpělivosti a hodně nových raritních nálezů v roce 2022 !

Mgr. David Šefčík

Písek 397 01 - jižní Čechy

- email: davidsefcik@seznam.cz

- tel. číslo: 721 155 076

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor stránek se synkem při rýžování zlata 2023.

Podpořte autora webu na mineralogické expedice na rok 2024.

č.účtu: 2334567153/0800

Pyrity - Navajún (vlastní nálezy) - video:

https://www.youtube.com/watch?v=Lv75WI4sZjs&t=998s

Celé jméno:
E-mail:
Heslo:
Navigace: Ráj minerálů > LOKALITY VLTAVÍNŮ > Nová Hospoda

Nová Hospoda

    Lokalita Nová Hospoda se rozprostírá necelý kilometr od vesničky Vrábče, která se nalézá přibližně 7-10 km jihozápadním směrem od krajského města České Budějovice. Jedná se o louku a přilehlý les (viz mapka), kde se již několik let kopou vltavíny. Jejich povrch je krásně skulptovaný. Často se nalézají protáhlé tvary a někdy i s jamkovitou skulptací. Zdejší miocenní sedimenty dosahují hloubky opět několik metrů. Před několika lety jsem se bavil s jedním kopáček, který v 4-5 m hloubce vytáhl na díru skoro až kilo vltavínů!! To však bylo v době, kdy lokalita nebyla natolik překopaná. Hojně se v těchto hloubkách ukazovaly vltavíny i nad 20 - 30 gramů. Nejhojnější však byly střípky okolo 2-5 g. Přilehlá louka byla v před x lety několikráte překopána a následně pomocí bagrů a těžké techniky srovnána (zrekultivována). Možnost nalézt vltavín v těchto místech je dnes nemožné. To bychom museli překopat to překopané a mít veliké štěstí. Díky dnešním podmínkách nedoporučuji !!! Jinak učinit nález je možné v blízké Vrábečské pískovně, kde se stále těží. Bohužel zde vyhánějí, tak nebuďme zaskočeni. Jinak v okolí je spousta dalších známých míst, kde jsou ještě dnes vltavíny stále sbírány. Tak hodně štěstí !!!

Obr.: Vltavín s původně velikou otevřenou bublinou z Nové Hospody. Váha okolo 20 g. Pořízeno na burze před x lety. Sbírka a foto D. Šefčík.

Obr.: Vltavín z Nové Hospody o váze okolo 20 g. Sbírka a foto: D. Šefčík.