Stránky určené pro všechny nadšence minerálů. Nalzneme zde plno mineralogických lokalit České republiky, Rakouska, Španělska a vltavínová naleziště!!

Přidejte se ke skupině "Ráj minerálů" na facebooku:

 https://www.facebook.com/groups/383146932449340/

Všem příznivcům mineralogie přeji mnoho zdraví, štěstí, trpělivosti a hodně nových raritních nálezů v roce 2022 !

Mgr. David Šefčík

Písek 397 01 - jižní Čechy

- email: davidsefcik@seznam.cz

- tel. číslo: 721 155 076

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor stránek se synkem při rýžování zlata 2023.

Podpořte autora webu na mineralogické expedice na rok 2024.

č.účtu: 2334567153/0800

Pyrity - Navajún (vlastní nálezy) - video:

https://www.youtube.com/watch?v=Lv75WI4sZjs&t=998s

Celé jméno:
E-mail:
Heslo:
Navigace: Ráj minerálů > LOKALITY VLTAVÍNŮ > Nesměň

Nesměň

     Malá vesnička Nesměň se nalézá přímo v centru těch nejvýznamnějších lokalit vltavínů v České republice. Nalezneme ji jihovýchodně od Velešína nedaleko Českých Budějovic (přibližně 3 km jižně od Ločenic). Vlastní výskyt vltavínů je lokalizován směrem na Ločenice, kde jsou tyto tektity sbírány již dlouhé desetiletí. Dále nalezneme výchozy sedimentů východně od obce Nesměň, odkud pocházejí ty nejkrásnější "Nesměňské" vltavíny, které se vyznačují svojí nepředstavitelně krásnou skulptací a tvarem. Tyto bychom mohly přesněji lokalizovat v lese "Smrčka", kde nalezneme také rybník zvaný "Čertova hráz". Pokud vstoupíme do lesa od obce, tak spatříme nespočet děr, které mají hojně hloubku i okolo 5 metrů. Zde se vltavíny intenzivně kopou nelegální činností. Les je naprosto prokopaný. Zdejší vltavínové sedimenty dosahují přes 5 m hloubky a obsahují hojně živce, křemeny a tzv. narezlý sedimentární štěrk, který obsahuje hojně naše poutavé vltavíny. Ty jsou často velmi ježaté a jejich barva je klasicky lahvově zelená. Nejčastěji se nalézají jako protáhlé - "placaté" vltavíny, kapky, koule, vzácněji činky a různé další pozoruhodné tvary. Jejich cena je na rozdíl od jiných lokalit (Protivín, Netolice) výrazně vyšší, a to díky jejich dokonalému povrchu (skulptaci). Na lokalitě nedoporučuji kopat. Hrozí Vám pokuta a další nepříjemné věci. Jinak na okolních polích směrem na Ločenice se vzácně dá nalézt vltavín. Často ale bývají poškozené od traktoru. Je zajímavé, že se zde v některých místech nalézají i silně otřelé vltavíny, jako např. (od Vltavotýnska) - ty jsou zde však naštěstí jen velmi ojedinělé. Tak vyražte na okolní pole směrem na Ločenice (centrální pole a okolí) + můžete navštívit i blízkou Chlumskou pískovnu, kde lze nalézt malé vltavíny v kačírku. Tak hodně štěstí !!!

Obr.: Zdejší zdevastované kopálny v Nesměňských lesích. Stav 2018. Foto: D. Šefčík.

Obr.: Zdejší zdevastované kopálny v Nesměňských lesích. Stav 2018. Foto: D. Šefčík.

Obr.: Zdejší zdevastované kopálny v Nesměňských lesích. Stav 2018. Foto: D. Šefčík.

Obr.: Krásná kapka ježatého vltavínu nalezená na dně vypršeného výkopu. Nejdříve jsem si myslel, že je to šiška. Ze zvědavosti slezu dolů a koukám --- sakra ta šiška je nějaká tvrdá. Úzasný to pocit !!! Vlastní nález 2018. Velikost cca 3-4 cm. Foto: D. Šefčík.

Obr.: I v Nesměni na poli lze nalézt transportovaný vltavín. Tento je jediněčný, protože má 0,5 cm velkou bublinu!!! Má 14 g. Vlastní nález. Foto: D. Šefčík.