Stránky určené pro všechny nadšence minerálů. Nalzneme zde plno mineralogických lokalit České republiky, Rakouska, Španělska a vltavínová naleziště!!

Přidejte se ke skupině "Ráj minerálů" na facebooku:

 https://www.facebook.com/groups/383146932449340/

Všem příznivcům mineralogie přeji mnoho zdraví, štěstí, trpělivosti a hodně nových raritních nálezů v roce 2022 !

Mgr. David Šefčík

Písek 397 01 - jižní Čechy

- email: davidsefcik@seznam.cz

- tel. číslo: 721 155 076

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor stránek se synkem při rýžování zlata 2023.

Podpořte autora webu na mineralogické expedice na rok 2024.

č.účtu: 2334567153/0800

Pyrity - Navajún (vlastní nálezy) - video:

https://www.youtube.com/watch?v=Lv75WI4sZjs&t=998s

Celé jméno:
E-mail:
Heslo:
Navigace: Ráj minerálů > LOKALITY VLTAVÍNŮ > Dříteň

Dříteň

         Malá Vesnička Dříteň se nalézá nedaleko Týna nad Vltavou. V jejím okolí vystupují sedimenty pleistocénního stáří. Ty obsahují vzácně vltavíny a naplavené valounky rutilů. Vltavíny se vyskytují v blízkosti obce. Jejich hmotnost je však vyšší, než u ostatních lokalit. Byly zde nalézány vltavíny i o hmotnosti nad 90-100 g. Jsou značně transportované a jsou nalézány často jako omleté koule. Ty jsou ideální na veliké fazetové brusy. Lokalita Dřenice je poměrně dost známá lokalita. Pokud chceme nalézt vltavín, tak to chce vyčíhat ten správný čas a být na lokalitě první a po pořádném dešti. Jinak v širším okolí nevylučuji nález vltavínů. Tak hodně trpělivosti, protože vltavínů je zde velmi málo. Třeba se Vám ale zaštěstí a naleznete něco pěkného.

Obr.: Typický transportovaný vltavín z polí od Dřítně s otevřenou bublinou. Váha do 10 g. Starší nález. Sbírka a foto: D. Šefčík. 

Obr.: Dvoubarevný vltavín od Dřítně. Velikost okolo 2 - 3 cm. Sbírka a foto D. Šefčík.

Obr.: Velice vzácná skulptace vltavínu z okolí Dřítně. Jedná se o mrazové odlupy vltavínu, které vytváří na vrchu skulptace lesklé povrchy připimnající vyleštěnou plochu. Velikost vltavínu okolo 2-3 cm. Sbírka a foto. D. Šefčík.