Stránky určené pro všechny nadšence minerálů. Nalzneme zde plno mineralogických lokalit České republiky, Rakouska, Španělska a vltavínová naleziště!!

Přidejte se ke skupině "Ráj minerálů" na facebooku:

 https://www.facebook.com/groups/383146932449340/

Všem příznivcům mineralogie přeji mnoho zdraví, štěstí, trpělivosti a hodně nových raritních nálezů v roce 2022 !

Mgr. David Šefčík

Písek 397 01 - jižní Čechy

- email: davidsefcik@seznam.cz

- tel. číslo: 721 155 076

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor stránek se synkem při rýžování zlata 2023.

Podpořte autora webu na mineralogické expedice na rok 2024.

č.účtu: 2334567153/0800

Pyrity - Navajún (vlastní nálezy) - video:

https://www.youtube.com/watch?v=Lv75WI4sZjs&t=998s

Celé jméno:
E-mail:
Heslo:

Milína u Hořovic

      Tak a máme tu lokalitu s výskytem fosfátů. Jedná se spolu s lokalitou Třenice k nejvýznamnějším výskytům wavelitů v České republice. Wavelit je fosfát, tvořící kulovité paprsčité agregáty zelené, žluté a velmi vzácně i modré barvy. Vyskytuje se nejčastěji na puklinách a trhlinách drob. Sluníčka wavelitů jsou velmi vyhledávána sběrateli, protože se jedná o velmi estetický minerál. Lokalitu Milina nalezneme nedaleko vesnice Olešná u Hořovic.

 

Geologická charakteristika okolí:

      Širší okolí obce Olešné je budováno několika souvrstvím. Jedná se o tzv. Třenické souvrství, Mílinské souvrství a Klabavské souvrství. Nás však zajímá Mílinské souvrství, které je budováno zejména hnědozelenými silicity a droby. Droby jsou sedimentární horniny, které vznikají usazováním písků. Jsou tvořeny jílovými minerály a pískovcem (zrna živce, křemene...). Často vznikají v mořském prostředí. Na puklinách, trhlinách a dutinách těchto hornin často vznikají fosfátové minerály. Stáří těchto hornin se odhaduje na období ordovik - součástí paleozoika. Okolí Míliny je také budováno jílovitými břidlicemi, pískovcemi a různými dalšími sedimentárními horninami.

Obr.: Paprsky bílých wavelitů z Miliny. Velikost paprsků okolo 1 cm. Vlastní nález 2013.

 

Obecný popis mineralogické lokality:

      Vlastní lokalitu nalezneme jižně nad vesnicí Olešná u Hořovic na kraji lesíka. Místo v lese najdeme snadno, protože častá známka sběratelské činnosti je zde velmi patrná. Wavelity se vyskytují na trhlinách a dutinách sedimentárních drob a jsou nejčastěji bílé barvy. Sluníčka se vyskytují hojně okolo 1 cm, vzácně při rapidním kopání lze najít i okolo 2 cm. Zašlých lomečků je zde více, jsou poměrně zarostlé a ve většině z nich nalezneme pouze fosfátové minerály. Vzácně se na lokalitě vyskytuje kulovitý strengit, kakoxen,variscit a lithioforit. Místní droby poskytují i fosílie ramenonožců a různých zkamenělých hub. Mílinské wavelity vynikají svojí krásou v téměř každé mineralogické sbírce.

Možnosti sběru:

      Lokalitu jsem navštívil před několika lety a při velmi intenzivním kopání jsem narazil na krásné bělavé paprsky wavelitů o velikosti okolo 1 cm. Lokalita je stále nadějná, chce to jen mít dobré vybavení (palici, majzlík) a tvrdě rubat materiál. Práce se vždycky vyplatí. Jinak ostatní popisované minerály jsou velmi vzácné.

 

Výskyt minerálů:

    - wavelit, variscit, strengit, kakoxen, lithioforit.

 

Použitá literatura:

    - P. Pauliš, Nejzajímavější mineralogická naleziště Čech II ., Kutná Hora 2003 str. 73-74.

    - čtení z geologických map.

 

Fotografie vzorků: