Stránky určené pro všechny nadšence minerálů. Nalzneme zde plno mineralogických lokalit České republiky, Rakouska, Španělska a vltavínová naleziště!!

Přidejte se ke skupině "Ráj minerálů" na facebooku:

 https://www.facebook.com/groups/383146932449340/

Všem příznivcům mineralogie přeji mnoho zdraví, štěstí, trpělivosti a hodně nových raritních nálezů v roce 2022 !

Mgr. David Šefčík

Písek 397 01 - jižní Čechy

- email: davidsefcik@seznam.cz

- tel. číslo: 721 155 076

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor stránek se synkem při rýžování zlata 2023.

Podpořte autora webu na mineralogické expedice na rok 2024.

č.účtu: 2334567153/0800

Pyrity - Navajún (vlastní nálezy) - video:

https://www.youtube.com/watch?v=Lv75WI4sZjs&t=998s

Celé jméno:
E-mail:
Heslo:
Navigace: Ráj minerálů > Nálezy roku ! > 2022

2022

        Rok 2022 byl opravdu velmi úspěšný. V tomto roce jsem se věnoval zejména ametystům a vltavínům u nás na jih Čech na Písecku a okrajově minerálům Vysočiny. Co řadím na první místo, tak to je objev opravdu krásného ametystového "odžilku" v oblasti Jickovic. Jednalo se o oboustranný hradbový ametyst o šířce do 10 cm, který protínal vertikálně zdejší horninový podklad. Tato žilka dosahovala délky několik málo metrů a zanořovala se v hloubce od cca 2,5 metrů odhadem. V některých zónách byla velmi estetiká (viz foto), ale bohužel dost tektonicky rozrušená. Nevětší exemplář této žíly, co jsem vysekal z primáru má okolo 30 - 40 cm (viz druhé foto) - což je pro tuto oblast velice atraktivní. Žíla byla během něklika týdnů zcela vytěžena. Jedná se o velmi estetické ukázky souměrných a podlouhlých žilovin, které jsou dnes již velmi cenné. Součástí žíly bylo i pár dutin s ametystem, ale fialové krystaly byly často poseté obecným křemenem. Více otéto žíle nalezneme v rubrice - Jickovice - "U Nory".

      Na druhé a třetí místo řadím nálezy vltavínů od Protivína a od Písku. Jedná se o polní nálezy o váze okolo 36 g a přes 20 g. Byly to náhodn nálezy, protože jsem je nalezl behem pár hodin - no prostě na mě čekaly!! Když jsem je našel, tak jsem byl v takové euforii, že jsem na poli křičel radostí sprostě. Poté následovalo slavení úspěhu v domácí vinárně. Jsou to neporušené kuličky se setřelou skulptací. Vltavín o váze přes 20 g z Písecka má typický sametový povrch, kterého si velmi cením. 

    Mezi další nálezy patří písekity a beryly z Píseckých hor, dále ametysty hradbové ze širšího okolí Jickovic. Dále se mi v tomto roce povedlo sehnat spoustu historických vzorků z pozůstalých sbírek. Jedná se o staré nálezy píseckých vltavínů o váze až 40 g ! Dále fantastické písekity, beryly a apatity a bertrandity z lomu U Obrázku. Z další pozůstalosti po dobrém kamarádovi jsem získal krásné ukázky elbaitů z Nové Vsi u Křemže, smaragdy z Malysheva a dalí exempláře. V poslední řadě jsem získal nějaké vltavíny z pádových oblastí Ločenic, Besednice a Vrábče.

Obr.: Záběr na čerstvě obnaženou ametystovou oboustrannou žilovinu o velikosti několika decimetrů. Lokalta - Jickovice - žíla "U Nory". Hloubka okolo 2 - 2,5 m. Střed žíly je tvořený světlým obecným křemenem. Ametyst vytváří oboustranné silné linky. V pravé částí žíly vidíme nějaké narušení. Jedná se o dutinu, která narušila průběh žíly. Zde jsou nepatrně vidět krystaly křemene, které mají okolo 2-3 cm. Dutina se zahlubovala a vytvářela souvislé plotny o velikosti několika centimetrů. Takto souvislá žíla měla mocnost něco málo přes 1,5 - 2 m. Bohužel byla mrazem, zvětráváním a tektonickými pochody rozlámána na malé fragmenty. Naštěstí se mi povedlo vysekat větší kus, který má okolo 30 cm. Foto: D. Šefčík 2022.

Obr.: Momentka nálezu mého největšího vltavínu od Protivína. Má 35,5 g je to krásná koule. Našel jsem ho asi 10 cm od čerstvé stopy na totálně zdupaném poli. Bylo to vyslověně veliké štěstí. Nález a foto 2022.

Obr.: Čerstvá momentka nálezu částečně transportovaného vltavínu se zachovalou jemnou "půlměsíčkovou" skulptací z Písecka. Vltavín má okolo 21 g a představte si, že na mě čekal takto krásně vypršený a dokonale obnažený. V tn den byl strašný vítr a zima a nečekal sem, že něco najdu - ale štěstí mi přálo, tak to byla veliká radost. Nález a foto: D. Šefčík 2022.