Stránky určené pro všechny nadšence minerálů. Nalzneme zde plno mineralogických lokalit České republiky, Rakouska, Španělska a vltavínová naleziště!!

Přidejte se ke skupině "Ráj minerálů" na facebooku:

 https://www.facebook.com/groups/383146932449340/

Všem příznivcům mineralogie přeji mnoho zdraví, štěstí, trpělivosti a hodně nových raritních nálezů v roce 2022 !

Mgr. David Šefčík

Písek 397 01 - jižní Čechy

- email: davidsefcik@seznam.cz

- tel. číslo: 721 155 076

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor stránek se synkem při rýžování zlata 2023.

Podpořte autora webu na mineralogické expedice na rok 2024.

č.účtu: 2334567153/0800

Pyrity - Navajún (vlastní nálezy) - video:

https://www.youtube.com/watch?v=Lv75WI4sZjs&t=998s

Celé jméno:
E-mail:
Heslo:
Navigace: Ráj minerálů > Nálezy roku ! > 2012

2012

           Během roku 2012 se mi povedlo nalézt velké množství cenných exemplářů minerálů. Na první místo řadím luxusní srostlici krystalů rubelitů o velikosti x cca 2,5 cm. Tento vzorek má úžasnou barvu a střed rubelitů přechází až do verdelitu. Vzorek jsem preparoval asi 4 hodiny ručně pomocí dlátka a preparačního náčiní. Ufff to byla úžasná euforie !! To kousky pegmatitu lítaly všude po bytě. To však nebylo podstatné. Na lokalitě (Nová Ves u Křemže) jsem ho vykopal jako hroudu pegmatitu s náznaky rubelitů zhruba metr pod povrchem.  Dnes tento vzorek je chloubou mé sbírky.

          Na druhé místo řadím krásně symetrický paprsčitý písekit z výsypek lomu U Obrázku. Má velikost do 1 cm. Našel jsem ho při formátování podezřelých živců. Rosekl jsem živec a když jsem spatřil na seklé ploše písekit ,tak byla hned na světě krásná euforie. Je to moc pěkný vzorek. 

         Na poslední místo dávám přímo úžasnou srostlici krystalů fluoritu s malou dutinou uvnitř zarůstajcí do křemene. Tento vzorek jsem našel v Mutěnicích u Strakonic a jedná se o velmi raritní kus, který má ve sbírce patřičné místo. Velikost vzorku je do 20 cm !

Obr. 1.: TOP nález č. I.:  Krystal rubelitu - Nová Ves u Křemže. Velikost x cca 2-3 cm. Vlastní nález a foto D. Šefčík. 

Obr. 2.: TOP nález č. II.: Velmi estetický písekit z lomu U Obrázku z Píseckých hor vykpaný na výsypkách. Velikost x cca 1 cm. Nález a foto D. Šefčík.

Obr. 3.: TOP nález č. III.: Krystaly fluoritů vytvářející dutinu v křemeni. Velikost vzorku do 20 cm. Lokalita: Mutěnice u Strakonic. Sbírka a nález D. Šefčík.