Stránky určené pro všechny nadšence minerálů. Nalzneme zde plno mineralogických lokalit České republiky, Rakouska, Španělska a vltavínová naleziště!!

Přidejte se ke skupině "Ráj minerálů" na facebooku:

 https://www.facebook.com/groups/383146932449340/

Všem příznivcům mineralogie přeji mnoho zdraví, štěstí, trpělivosti a hodně nových raritních nálezů v roce 2022 !

Mgr. David Šefčík

Písek 397 01 - jižní Čechy

- email: davidsefcik@seznam.cz

- tel. číslo: 721 155 076

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor stránek se synkem při rýžování zlata 2023.

Podpořte autora webu na mineralogické expedice na rok 2024.

č.účtu: 2334567153/0800

Pyrity - Navajún (vlastní nálezy) - video:

https://www.youtube.com/watch?v=Lv75WI4sZjs&t=998s

Celé jméno:
E-mail:
Heslo:
Navigace: Ráj minerálů > Nálezy roku ! > 2015

2015

         Rok 2015 byl opět mineralogicky velmi aktivní, a to díky odčerpanému lomu U Obrázku z roku 2014, kde se mi povedlo najit velmi vzácné ukázky minerálů. Také jsem "fárání" v lomu U Obrázku provozoval neustále, dokud nebyl lom zcela zatopen. Dokonce jsem obětoval pár předmětů na vysoké škole, abych mohl aktivně těžit v pegmatitu, který byl přímo naduřelý vzácnou mineralizací. Dodnes tohu nelituju, protože jsem si zkoušky dodělal další rok a prodloužil a úspěšně udělal státnice. Kdybych nevěnoval tolik času kutání v lomu, tak bych zásadně neměl takové pěkné ukázky do sbírky z této lokality. 

       Na první místo řadím luxusní ukončený krystal skorylu, který vyrůstá z pegmatitu a má neuvěřitelných 15 cm. Tento vzorek jsem vysekával z křemenného jádra přímo v primárním pegmatitu v lomu U Obrázku několik hodin. Musím řáct, že to byla veliká pakárna, protože většina skorylů byla navětralá a dost se sypala. Tento vzorek vydržel jako jeden z mála a je velmi raritní v mé sbírce !!! Pro mě jako písečáka je to fantastická věc, která už se nemusí opakovat. 

      Na druhé místo patří krásný vltavín z pole od Krasejovky (Dolní Svince), který jsem našel hned při vstupu na pole. Pak už jsem nenašel žádný vzorek. Jedná se o úžasnou kapku s jamkovitou, nepatrně setřelou skulptací o váze okolo 30 g. Velmi potěšil !!!!

      Na třetí místo řadím pěkný krystal zeleného berylu opět z odčerpaného lomu U Obrázku, který má velikost přes 3 cm. Krásně vyrůstá ze živce a je to prostě vitrínový vzorek jak sviňa !

      Na čtvrtém místě se umístila veliká srostlice krystalů křemene (až křišťálu) z výsypky Sytno u Stříbra, na které jsou inkluse pyritu a neodolám přidat ještě přidat nález rutilu ze Zvěrotic, kdy se stavěla dálnice v místě, kde jsem sbíral dříve rutily. 

Obr 1.: TOP nález č. I: Úžasný krystal ukončeného turmalínu (skorylu) z odčerpaného lomu U Obrázku. Velikost 10 -15 cm!! Sbírka a nález D. Šefčík.

Obr 2.: TOP nález č. II: Nádherný vltavín s jamkovitou skulptací z Vrábečských štěrkopísků z polní lokality - Krasejovka (Svince). Vltavín má okolo 30 g a jedná se o nádhernou kapku, která je velmi raritní. Sber a foto D. Šefčík.

Obr 3.: TOP nález č. III: Zelený krystal berylu zarůstající do živce z odčerpaného lomu U Obrázku - Písecké hory, Písek. Velikost krystalu 3,x cm. Nález a foto D. Šefčík. 

Obr 4.: TOP nález č. IV: Nádherné a veliké krystaly křemene (až křišťálu) z výsypek ze Stříbra - Sytno (haldy). Krystaly obsahují inkluse pyritů a celkový estetický dojem vzorku je velmi pozoruhodný. Krystal jsem vykopal asi 2 m pod úrovní haldy v tzv. popílku, kde se krystaly nejvíce vysktovaly. Nález a foto D. Šefčík. 

Obr.: Kolenovitý krystal rutilu ze Zvěrotic. Nález a foto D. Šefčík 2015.