Stránky určené pro všechny nadšence minerálů. Nalzneme zde plno mineralogických lokalit České republiky, Rakouska, Španělska a vltavínová naleziště!!

Přidejte se ke skupině "Ráj minerálů" na facebooku:

 https://www.facebook.com/groups/383146932449340/

Všem příznivcům mineralogie přeji mnoho zdraví, štěstí, trpělivosti a hodně nových raritních nálezů v roce 2022 !

Mgr. David Šefčík

Písek 397 01 - jižní Čechy

- email: davidsefcik@seznam.cz

- tel. číslo: 721 155 076

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor stránek se synkem při rýžování zlata 2023.

Podpořte autora webu na mineralogické expedice na rok 2024.

č.účtu: 2334567153/0800

Pyrity - Navajún (vlastní nálezy) - video:

https://www.youtube.com/watch?v=Lv75WI4sZjs&t=998s

Celé jméno:
E-mail:
Heslo:
Navigace: Ráj minerálů > Nálezy roku ! > 2013

2013

          Rok 2013 byl rok tzv. "písekitový". Povedlo se mi najít malé místečko na výsypkách okolo lomu U Obrázku, kde ještě nebylo kopáno od doby těžby. Tolik let jsem chodil hrabat na výsypky a až snad po 14 letech jsem narazil na místo, kde byly písekity abnormální kvality. Tyto píseity zásadně nejsou zvětralé a jsou tzv. "živé". Jsou nádherně smolně lesklé a takovým písekitům říkám "opravdový písekit". Bohužel jich bylo na výsypkách jako šafránu a když byl odčerpaný lom U Obrázku v roce 2014, tak jsme takové písekity v primární stěně bohužel nenašli. Zde byly píseity silně navětralé a nepříliš kvalitní. Na první místo řadím písekit, který jsem vykopal jako první. Vykopal jsem ho během noci, protože písekity jsou pod čelovkou krásně vidět a lesknu se více, než na denním světle. První vzorek má až 2,5 cm a patří mezi mé nejlepší písekity vůbec. O pár týdnů později jsem vykopal zbylé dva (viz níže), které jsou také úžasné svojí velikostí a hlavně krásným leskem. Tento rok jsem převážně trávil čas na této lokalitě + navštěvoval jsem vltavínové lokality a další místa, avšak žádný nález nepřekoná tyto písekity, kterých si cením nohem více, než vltavínů. Vltavínů máte všude mraky. Sice za veliké ceny, ale máte. Takovéto písekity jen tak neseženete, i kdyby jste nabízeli mnhem více. (POZOR: dost často se tyto písekity na haldách zaměňují za hnědozelenou slídu, která tvoří podobné paprsky na živcích pískenkových)!!

Dále jsem se věnoval dost karamelovým opálům, na který se můžet podívat na obr. 4.

Obr.1.: TOP nález č. I.: Můj jeden z nejkrásnějších písekitů z výsypek  z lomu U Obrázku o velikosti cca 2,5 cm. Tento vzorek jsem vykopal v noci a pojí se k němu krásný příběh. Takový písekit je dnes již veliká vzácnost. Nález a foto D. Šefčík 2013.

Obr.2.: TOP nález č. II.: Luxusní paprsky písekitů na živci. Paprsky mají okolo 2 cm !!! Fantastický muzejní vzorek. Sbírka a nález D. Šefčík  2013

Obr.3: TOP nález č. III.: Velmi estetické paprsky písekitů na živci vykopané na haldách lomu U Obrázku. Velikost paprsků okolo 1,5 - 2 cm. Nález a foto D. Šefčík

Obr.4: Hnědý opál - Mříč u Křemže. Velikost do 10 cm. Sběr (2013) a foto: D. Šefčík 2016.