Stránky určené pro všechny nadšence minerálů. Nalzneme zde plno mineralogických lokalit České republiky, Rakouska, Španělska a vltavínová naleziště!!

Přidejte se ke skupině "Ráj minerálů" na facebooku:

 https://www.facebook.com/groups/383146932449340/

Všem příznivcům mineralogie přeji mnoho zdraví, štěstí, trpělivosti a hodně nových raritních nálezů v roce 2022 !

Mgr. David Šefčík

Písek 397 01 - jižní Čechy

- email: davidsefcik@seznam.cz

- tel. číslo: 721 155 076

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor stránek s píseckým skorylem.

Podpořte autora webu na mineralogické expedice na rok 2022.

č.účtu: 2334567153/0800

Pyrity - Navajún (vlastní nálezy) - video:

https://www.youtube.com/watch?v=Lv75WI4sZjs&t=998s

Celé jméno:
E-mail:
Heslo:
Navigace: Ráj minerálů > Nálezy roku ! > 2013

2013

          Rok 2013 byl rok tzv. "písekitový". Povedlo se mi najít malé místečko na výsypkách okolo lomu U Obrázku, kde ještě nebylo kopáno od doby těžby. Tolik let jsem chodil hrabat na výsypky a až snad po 14 letech jsem narazil na místo, kde byly písekity abnormální kvality. Tyto píseity zásadně nejsou zvětralé a jsou tzv. "živé". Jsou nádherně smolně lesklé a takovým písekitům říkám "opravdový písekit". Bohužel jich bylo na výsypkách jako šafránu a když byl odčerpaný lom U Obrázku v roce 2014, tak jsme takové písekity v primární stěně bohužel nenašli. Zde byly píseity silně navětralé a nepříliš kvalitní. Na první místo řadím písekit, který jsem vykopal jako první. Vykopal jsem ho během noci, protože písekity jsou pod čelovkou krásně vidět a lesknu se více, než na denním světle. První vzorek má až 2,5 cm a patří mezi mé nejlepší písekity vůbec. O pár týdnů později jsem vykopal zbylé dva (viz níže), které jsou také úžasné svojí velikostí a hlavně krásným leskem. Tento rok jsem převážně trávil čas na této lokalitě + navštěvoval jsem vltavínové lokality a další místa, avšak žádný nález nepřekoná tyto písekity, kterých si cením nohem více, než vltavínů. Vltavínů máte všude mraky. Sice za veliké ceny, ale máte. Takovéto písekity jen tak neseženete, i kdyby jste nabízeli mnhem více. (POZOR: dost často se tyto písekity na haldách zaměňují za hnědozelenou slídu, která tvoří podobné paprsky na živcích pískenkových)!!

Obr.1.: TOP nález č. I.: Můj jeden z nejkrásnějších písekitů z výsypek  z lomu U Obrázku o velikosti cca 2,5 cm. Tento vzorek jsem vykopal v noci a pojí se k němu krásný příběh. Takový písekit je dnes již veliká vzácnost. Nález a foto D. Šefčík 2013.

Obr.2.: TOP nález č. II.: Luxusní paprsky písekitů na živci. Paprsky mají okolo 2 cm !!! Fantastický muzejní vzorek. Sbírka a nález D. Šefčík  2013

Obr.3: TOP nález č. III.: Velmi estetické paprsky písekitů na živci vykopané na haldách lomu U Obrázku. Velikost paprsků okolo 1,5 - 2 cm. Nález a foto D. Šefčík