Stránky určené pro všechny nadšence minerálů. Nalzneme zde plno mineralogických lokalit České republiky, Rakouska, Španělska a vltavínová naleziště!!

Přidejte se ke skupině "Ráj minerálů" na facebooku:

 https://www.facebook.com/groups/383146932449340/

Všem příznivcům mineralogie přeji mnoho zdraví, štěstí, trpělivosti a hodně nových raritních nálezů v roce 2022 !

Mgr. David Šefčík

Písek 397 01 - jižní Čechy

- email: davidsefcik@seznam.cz

- tel. číslo: 721 155 076

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor stránek se synkem při rýžování zlata 2023.

Podpořte autora webu na mineralogické expedice na rok 2024.

č.účtu: 2334567153/0800

Pyrity - Navajún (vlastní nálezy) - video:

https://www.youtube.com/watch?v=Lv75WI4sZjs&t=998s

Celé jméno:
E-mail:
Heslo:
Navigace: Ráj minerálů > Moje publikace online > Lokalita zajímavých minerálů u Smrkovic nedaleko Písku

Lokalita zajímavých minerálů u Smrkovic nedaleko Písku

David Šefčík, Písek - vnitřní město, E-mail: davidsefcik@seznam.cz

Tato publikace vyšla v časopise MINERÁL - ročník XVIII. (3/2010) - str. 283-287. Jedná se o mojí první publikaci, kterou jsem publikoval tenkrát ještě ve svých 16 letech na základní škole (tak se předem omlouvám za tehdejší slovosled vět).

 

Úvodem

    Jižní Čechy jsou mou oblíbenou mineralogickou oblastí, a proto by se rád zmínil o zajímavé a dnes již nepříliš vyhledávané jihočeské lokalitě jarositů u obce Smrkovice. Tato malá, nicméně malebná obec leží jižně od města Písku. Z Písku je to pouhých 5 kilometrů, takže nemůžete zabloudit. Z prostoru obce je pěkný pohled na město Písek a také na okolní pole, na kterých se vyskytují estetické mineralogické ukázky. Nevyskytuje se tu jen jarosit, ale celá řada zajímavých a na oko pohledných minerálů, o kterých se v tomto příspěvku rád zmíním.

Geomorfologie a geologie okolí lokality

     Z geomorfologického hlediska se Smrkovice rozkládají v mírně zvlněné, částečně urbanizované krajině tvořené horninami jihočeského moldanubika. Vystupují tu zejména biotitické žuloruly podolského komplexu. Probíhá tu tektonické pásmo směru SSZ-JJV, jehož výplň tvoří mylonitizované horniny, které jsou občas silně limonitizovány nebo hematitizovány. V širším okolí Smrkovic vystupují časté křemenné žíly obsahující krystaly mléčného křemene (Cícha 2005).

Mineralogie

     Konečně jsme se dostali k mineralogickým zajímavostem lokality Smrkovice. Minerálů tu lze nalézt celou řadu, ale asi tím sběratelsky nejzajímavějším je jarosit. K dalším pak patří baryt, křemen v různých varietách, limonit, ilmenit, fluorit a pyrit.

   Jarosit

    Za šera nebo při zatažené obloze se může jarosit zdát všedním minerálem. Zato na slunci - to je nádhera. Tvoří krystaly velké až 1 mm, které odráží světlo svých ploch. Často ti připomíná brilianty a někteří sběratelé jarosity přezdívají jako "smrkovické diamanty". Také mne to napadlo, ale pojďme si říci, kde přesně se tento zajímavý minerál vyskytuje. Hlavním orientačním bodem je smrkovický hřbitov na východním okraji obce. Dá se ze v klidu zaparkovat. Poté pokračujeme pěšky. Vlevo od cesty máme hřiště, vpravo se ukazuje nenápadná pěšinka vedoucí k lokalitě. Po pravé straně jsou zahrádky s malými chatkami. Dojdeme až skoro na konec lesa. Zde musíme odbočit vlevo do strmého svahu, kde se nalézá malý lůmek, ve kterém se jarosit vyskytuje. V lomku jsou patrné stopy po častých návštěvách sběratelů. V minulosti se zde údajně podobných lůmků vyskytovalo více, ale ty jsou dnes už naprosto zarostlé. Jarosit se vyskytuje v dutinách či na trhlinách černé brekcie drceného křemene s limonit-hematitovým tmelem. Ta je často na povrchu pokryta načervenalou hlínou. Jarosit je zbarven do smolně hnědé až zelenočerné barvy. Poprvé zde byl popsán píseckým mineralogem Augustem Krejčím roku 1896. Největší krystaly jsou veliké okolo 1 mm. Hojnější jsou bohužel vzorky, kde jarosit tvoří povlaky mikroskopických krystalů. Ty se však na slunci krásně blýskají. Asi nejhezčí jsou čerstvě obnažené dutinky roztažené podélně po celém kameni. Viděl jsem u jednoho píseckého sběratele takový jarosit, že jeho krystaly se třpytily po celém vzorku. Jarosit je jihočeská zajímavost, která určitě stojí za pozornost.

   Baryt

    Baryt ze Smrkovic není příliš pohledný. Vyskytuje se jen pár metrů před lomkem s jarosity. Nachází se na malé skalce, která je vysoký přibližně 0,5 m. Shora je porostlá mechem, ale z přední strany jsou patrné stopy po sběratelích. Baryt je zde nenápadný, protože jeho béžovo-hnědé zbarvení je skoro úplně stejné jako hornina, ve které se vyskytuje. Tvoří malé ploché krystaly v dutinách velkých do 1 cm. Velikost krystalů nepřesahuje 2 mm. Větší ukázky jsou vzácné. Dalším místem výskytu barytů jsou okolní pole. Na těchto polích vystupují křemenné žíly, kde se též vzácně objevuje baryt. Bývá narostlý na povrchu křemene nebo v malých dutinách. Bohužel se mi nepodařilo baryt z polí zachovat na podložce, protože mi vzorek při čištění vypadl z ruky a krystal upadl. I tak je mnohem větší než baryty z lesa a jeho velikost je asi 0,5 cm.

   Křemen

    Smrkovice jsou proslulé výskytem křemenných žil. Zdá se mi, že zdejší křemen je populárnější než jarosit. Křemenné žíly se táhnou v polích od jihovýchodního okraje obce dále k lesu. Nejhojněji se zde vyskytují křemeny s chalcedonem.  Jsou většinou omleté dlouhým transportem, jejich velikost je až 0,5 m a dají se i leštit. Chalcedon v nich pak tvoří proužky různých barev, takže připomínají české acháty. Já osobně jsem si je však moc neoblíbil. Dále se zde vyskytuje mléčný křemen, na který často narůstá křišťál. Místo výskytů těchto křemenů jsou pole s křemennými rozsypy. Křemeny bývají slabě omleté, méně častěji dokonale omezené. Nejhojněji vystupují pod lesem Hůrka. Vzácně dosahují velikosti až 10 cm, nejčastěji se jejich velikost pohybuje okolo 2 cm. Při kopání těchto krystalů jsem si také všiml, že v hloubce okolo 0,5 m ztrácí svůj lesk. Jen na povrchu, do hloubky cca 20-30 cm, jsou pěkně lesklé. Některé kvalitnější krystaly obsahují fantomy, některé jsou velice pohledné, ale nedosahují takové kvality jako např. na lokalitě Česká Mez. Pěkné jsou také ukázky, kde na krystaly mléčného křemene narůstá několik krystalů křišťálů. Na slunci je to veliká podívaná. Další místní odrůdou křemene je záhněda, která se zde však vyskytuje jen zřídka. Nachází se také na polích jihovýchodně od obce. Bohužel bývá jenom v proužcích a žilkách v mléčném křemenu. Její barva je tmavošedá, vzácněji se mísí až do fialova. Nejkrásnější je vyleštěná. Mimo záhnědy se zde také objevil opál. Bohužel ten jsem ještě nenašel, ale je odsud popsán. Tvořil hnědě zbarvená zrna, která byla na povrchu světlá.

   Limonit a ilmenit

    Tyto minerály lze ve Smrkovicích nalézt na zrnech mléčného křemene. Limonit tvoří tmavé povlaky na omletých krystalech, ilmenit tvoří zrna s lesklými plochami uvnitř křemene. Oba minerály se zde dají najít v podstatě všude, kde jsou křemeny. Nedosahují velikých rozměrů, nejčastěji bývají nalézány jen jako povlaky na křemenech s průměrnou velikostí okolo 1 cm.

   Fluorit

     Býval nalézán na polích v malých dutinkách křemene. Dnes je problém ho najít. Tvoří zrna olivově zelené barvy o velikosti do 1 cm.

   Pyrit

     Posledním zdejším zajímavým minerálem je pyrit. Bývá opět nalézán na polích východně od obce. Je zde ale velice vzácný. Můžeme na něj narazit při troše štěstí přímo v křemenech, které musíme rozbíjet. Křemen s pyrity bývá zabarven do oranžovo-rezavých barev a bývá křehčí než ostatní. U pyritů je zajímavé to, že jsou zbarveny do černa. Jeho krychličky jsou okolo 0,5 cm velké. Škoda jen, že nejsou větší. Kdo chce najít tento minerál, musí se obrnit trpělivostí a hlavně bude potřebovat štěstí, bez kterého se neobejde žádný sběratel.

   Vlastní nové nálezy a doporučení

     V poslední době se mi podařilo nalézt všechny uvedené minerály kromě opálu a fluoritu. Ty jsou zde velice raritní. Vždy, když jedu do Smrkovic na kameny, neodolám navštívit pole s krystaly křemene. Ještě se mi nestalo, že bych nenašel alespoň jeden malý krystal křemene. Nejlepší je, když zemědělci nasadí hlubokou orbu. Pak to déšť očistí a na poli se blýskají krystaly. Ale nejkrásnější pocit  je pro mě ten, když kopu krystaly křemene a vytahuji je rovnou z nitra země. Pak je očistím palcem a najednou se do mně dostane tolik energie, že kopu ještě rychleji a hlavně s chutí. Mineralogicky zajímavější jsou však zdejší jarosity. Na ty jsem jezdil s kamarádem na kole. Vždy když jsme se vraceli, naše záda trpěla. Nálezy však byly pěkné. Pokud podniknete cestu na jarosity, je dobré, když vás doprovází slunce. Jarosity pak dostanou krásný třpyt a lépe se hledají. Vlastní nálezy zveřejňuji na webu "Ráj českých minerálů".

(fotky z terénu a fotky zdejších minerálů můžeme najít zde v odkazu:

/lokality-ceske-republiky/kraj-jihocesky/smrkovice-u-pisku.html )

 

   Literatura:

Cícha J. (2005): Exkurzní průvodce po mineralogických a geologických lokalitách. - Seminář geologů muzeí Čr a Sr. Živec 2005. Prácheňské muzeum v Písku, 50 s.